KR
Soru Sahibi
29 Nisan 2024 21:49

Nöropati

Merhabalar hocam.Anneme 2023 Haziran ayında meme kanseri teşhisi kondu.Kemoterapi ve akıllı ilaç aldı.Akıllı ilaç yan etkisi olarak nöropati oluştu.Şubat ayında ise ameliyat oldu göğsü alındı. Yaklaşık 2 hafta önce MR çekti sonuçlarını size kopyalıyorum bilgi verir misiniz rica etsem nöroloji uzmanı beyin cerrahisine de gidin bu sonuçlarla dedi. Sakrum sağ lateralinde T1A serilerde hipointens ve T2A serilerde yüksek sinyal özelliğinde yaklaşık 4-5 cm boyutlarında ekstra osseoz alana doğru lobülasyon oluşturan ve IV kontrast sonrası opaklaşan kitle konfigürasyonu saptanmıştır. Bu kitle kemik kaynaklı yada sinir kaynaklı olabilir. Bunun için incelemenin daha yüksek rezolüsyonlu yapılması önerilir. Genel olarak bakıldığında intraspinal alanda kitle konfigürasyonu izlenmektedir. IV kontrast sonrası sagital serilerde intraspinal kitle konfigürasyonu belirgin opaklaşmaktadır ve sakrum sağ kanadı ve nöral foramenler yönünde oryantasyon göstermektedir. Spinal osseöz kanal yada sakral kanaldaki lezyonun L5-S1 düzeyinden sakral 3 alt bölümüne dek uzandığı görülmekte ve 5 x 2 cm civarında izlenmektedir. Bu bulgular ile birlikte daha çok tariflenen lezyon kemik dışı bir lezyon ve sinir kaynaklı bir inflitrasyon yada ekstra dural yada dural mesafeden kaynaklanan bir inflitrasyon olabilir. İncelemenin klinik ile birlikte değerlendirilmesi önerilir

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Fatma Ece Çetin
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

GEÇMİŞ OLSUN ÖNCELİKLE. EVET BU MRG BEYİN CERRAHİSİ DEĞERLENDİRMELİ MUTLAKA. KLİNİK DURUMU İLE BERABER MUAYENE İLE BERABER KARAR VERMELİ GİRİŞİM GEREKLİ Mİ DEĞİL Mİ? GEÇMİŞ OLSUN

3 Mayıs 2024 11:58