GM
Soru Sahibi
4 Haziran 2018 15:09

Tahlil sonuçları

Onkoloji servisi; Glukoz 93 mg/dL N(70 - 110) Üre 33 mg/dL N(17 - 56) Kreatinin 0.81 mg/dL N(0.7 - 1.3) eGFR 112 ml/dk N(>60) Ürik Asit 7.9 mg/dL H(3.5 - 7.2) Total Protein 7.1 g/dL N(6.4 - 8.3) Albumin 4.8 g/dL N(3.5 - 5) Total Bilirubin 2.0 mg/dL H(0.2 - 1.2) Direkt Bilirubin 0.5 mg/dL N(0 - 0.5) İndirekt Bilirubin 1.5 mg/dL H(0.2 - 0.7) ALT 28 u/L N(0 - 55) AST 21 u/L N(5 - 34) LDH 190 u/L N(125 - 220) Kreatin kinaz (CK) 129 mg/dL N(30 - 200) Hemoliz Yok İkter +1 Lipemi Yok

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Hüseyin Can
Aile Hekimliği

Murat Ali Bey merhaba, Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki bir onkoloji servisinde tahlil alınması nedeniyle en doğru yaklaşımı ve değerlendirmeyi kıymetli meslektaşlarım yapacaktır. Ben sorunuza yanıt vermek adına bir kaç cümle yazacağım. Klinik bilgilerinizi, muayene sonuçlarınızı ve öykünüzü sorgulamadan laboratuvar sonuçları üzerinden yorum yapmak çok doğru olmasa da, gönderdiğiniz tahlil sonuçlarında indirekt bilirubin yüksekliği görülmekte, direkt bilirubin değeriniz de üst sınırda. Onkoloji servisinde mi yatıyorsunuz, hangi ön tanı ile kan alındı? gibi bilgileri paylaşabilirseniz daha doğru değerlendirmiş oluruz. İndirekt bilirubin artışı; Gilbert sendromu gibi kalıtımsal geçişli bir hastalık olabileceği gibi, hemoliz sonrası da karşımıza çıkmaktadır. Hemolizin olmadığını yazmışsınız. Eğer hastanede yatıyorsanız kalp yetmezliği açısından durumunuzun değerlendirilmesi gerekir. Hipo ve hipertiroidide (yani tiroid bezinizin az ya da çok çalışmasına bağlı olarak) ve bazı ilaçların (INH, alfametildopa, fenotiazinler, NSAİİ; rifampisin, sulfonamidler, tiazidler, ribavirin v.b.) kullanımı sırasında indirekt hiperbilirubinemi görülebilir. Ayrıntılı klinik öykünüzü sunabilirseniz daha fazla yardım edebilme şansım olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

10 Haziran 2018 12:50