EA
Soru Sahibi
12 Ağustos 2010 02:41

merhabalar doktor bey.sizi tv dende daha önceleri takip etmiştim.şimdiden t

merhabalar doktor bey.sizi tv dende daha önceleri takip etmiştim.şimdiden teşekkürler.ben infertilite hastasıyım.4 yıllık evliyim ,2yıl tedavi gördüm.1kez aşılama yaptırdım.son aşılamamı haziranda yaptırdım ve 22günde adet oldum.ama şuan 2.5 ay oldu hala adet olmadım gebelikte yok.acaba kullandığım ilaçlardanmı yoksa stres tetikli bir durummu?birde bu düzensizlik beni çok yoruyor.acaba bir süre d.kontrol hapı kullanıyımmı?birde 2.kez aşılama yerine direkt tüp bebekmi deneyelim?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gamze hanım verdiğiniz bilgiler ışığında önce adet düzensizliğinin nedeninin araştırılması gerekmektedir bu da dikkatli bir jinekolojik muayene,ultrason ve hormon tahlilleri ile olabilir. Tahlil sonucunda polikistik over sendromu bulgularına rastlanması olası. Bir sonraki aşama eşinizin de sperm tahlili eklenerek tedavi planının şekillendirilmesidir. Adet düzensizliği mutlaka düzenli hale getirilmeli, bunu sağlarken elbette doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz ama önce hekiminize danışmanızı öneririm. Sevgilerimle….

2 Eylül 2010 14:58