ÖY
Soru Sahibi
28 Ağustos 2010 00:24

Hocam önce saygılar sonra sorum; hocam 8 senelik evliyim.Çocuk sahibi olmak

Hocam önce saygılar sonra sorum; hocam 8 senelik evliyim.Çocuk sahibi olmak için bir tedaviye başladık. Deltacortil diye bir ilaç verdi doktorumuz. Eşimin spermleri hareketsizmiş. Fakat bu ilacı benimde kullanmam gerekiyormuş. 1. Ben neden kullanıyorum. 2. benim zaten fazla kilom var. Bu ilaç kortizon içeriyormuş. İştah açıyormuş. Doktoruma anlatamadım ama çok üzülüyorum. Kullanmasam olmaz mı? Teşekkürlerimi sunar saygıyla ellerinizden öperim. Allah eksikliğinizi göstermesin.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sevgili Yeşim Hanım, Şunu söylemek isterim infertilite tedavisi için öncelikle doktorunuz ile açık , rahat bir şekilde konuşabilmek ve bilgi alabilmek önemlidir.Ancak bu şekilde sağlıklı-başarılı bir tedavi planlanabilir. Eşiniz nedeniyle sizin Deltacortil kullanmanız gerekmez, ancak sizde sperme karşı antikor varsa "eski" bir tedavi olarak o ilaç kullanılırdı. Daha iyi bir değerlendirme yapılabilmesi için bir androloji (infertilite ile uğraşan ürolog) muayenesi gereklidir. Saygılarımla…

2 Eylül 2010 15:13