YD
Soru Sahibi
31 Temmuz 2010 11:30

Merhaba doktor bey 2.5aylık hamileyim.1yıl önce geçirdğm miyom amelytndan s

Merhaba doktor bey 2.5aylık hamileyim.1yıl önce geçirdğm miyom amelytndan snra(histereskopi,laparaskopi,miyomektomi) rahim ağzı genişlemesi olduğunu gebe kalındgnda dikiş atılacğı söylendi.acaba ne gbi riskleri vardır ve genel anestezi yapılackmş bebeğe zararı olur mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sayın Yıldırım; Öncelikle gebeliğinizi kutlarım ve sağlıklı bir gebelik geçirmenizi dilerim.Bizim servikal yetmezlik dediğimiz rahim ağzı genişlemesinde genel anestezi altında rahim ağzına dikiş konulmasının size ve bebeğe bir zararı yoktur.Yapılan işlemin gebeliğin devam etmesi şansını arttırdığını belirtmek isterim.Tabiiki her işlemde olduğu gibi bu işleminde istemediğimiz komplikasyonları olabilir.Bunlar;Bebeğin su kesesinim açılması,rahim ağzı enfeksiyonu,doğum sancılarının başlaması gibi fakat bunlar çok az rastlanılan sonuçlardır.Genellikle bu işlemin %90 başarısı vardı. Saygılarımla…

3 Ağustos 2010 14:21