AA
Soru Sahibi
27 Şubat 2019 09:25

Liken planus sülük

Saçlı deride liken planoplaris hastalığımız var sülük tedavisi için bilgi alacaktım yapılabiliyormu bi faydasını görebilirmiyim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yasemin Polat Ünaltekin
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Aynur hanım geçmiş olsun; Liken Planus, genellikle stres gibi nedenlerle ortaya çıkan iyi huylu bir cilt problemidir. Kol, bacak, ağız, genital bölge, yemek borusu, geniz ve dilde görülen liken planus, kaba, pullu plaklar halinde veya küçük, düz tepeli yumrular ile karakterizedir. Kalıtsal bir hastalık olmadığı gibi bulaşıcı da değildir. Liken planus hastalığının nedeni kesin olarak bilinmese de alerji, stres, viral enfeksiyonlar ve zayıf bağışıklık sistemi sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Liken planus, bir cilt hastalığı olduğu için gözle görülebilen belirtileri vardır. Hastalık, el ve ayak bileklerinde, ağız içerisinde ve cinsel organlarda görülebilir. Bu nedenle görünümleri, acı hissi ve belirtileri farklılık gösterebilir. Liken planus hastalığının etkilediği diğer bir yer ise saç derisidir. Bu durum,kalıcı kellik gibi büyük sorunlara yol açabilir. Bu durumda yapılması gereken alında uzman bir doktora başvurmak ve önlem almaktır. Şiddetli vakalarda steroid ve antihistaminik tedavi bulguları hafifletir. Sigara ve alkol tüketmemek, baharatlı ve asitli içeceklerden uzak kalmak, en önemli tedavi yöntemleri içerisindedir.Sağlıklı beslenme, bol su tüketimi, temizlik ve doğru yaşam tarzı, hastalığın iyileşme süresi için önemlidir. Ayrıca tamamlayıcı tıp açısından sülük , hacamat , nöralterapi gibi detoksifikasyonu destekleyici yöntemler , akupunktur ve hipnoz gibi stresi kontrol altınıza almamıza yardımcı yöntemler ve saçınız için mezoterapi ve CGF tedavilerinden fayda görebilirsiniz . Şifanız daim olsun....

1 Mart 2019 15:24