Sl
Soru Sahibi
21 Nisan 2020 04:48

Kalca agrisi

Hocsm merhaba , 1 yildir yogun bir sekılde omurga ,diz ve kalça agrısı cekıyorum surekli kas agrisi denip ilac kullaniyorum. Son aylarda kalca agrim uyutmayacak derecede suruyor.kalcamin arka ve yan taraflarinda yskici bir agri seklinde dixime kadar agrisi devam ediyor.mart ayında kalca mr cektırdım coronadan dolayı ,sonucumu henuz doktora gosteremedim.Bilateral major trokanter komşulugunda gluteus,medıus ve mınımus kas ınsersıo duzeylerınde sıvı artısı mevcuttur (ımpıngement)goruntu alanına gıren kemık yapının degerlendırılmesınde yaygın yaglı dejenerasyon bulguları ızlendi.sagda cam tıpı kalça acısından suphelı olabılecek görunum mevcuttur.kalcamda kirecldnme mi var .kalça agrısının dısında ocak ayından bu yana dız agrısı da cekmeye başladım. gıttıgım doktor dız kapagımda kıreclenme basladıgını ve parantez bacak oldugumu soyledi. sıkıntılarım kalcadan mı kaynaklı dızden mı hangısı bu agrılara neden oluyor bılgı verırısenız ve ne yapmam gerektiğini belirtirseniz sevinirim .

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bahtiyar Demiralp
Ortopedi ve Travmatoloji

Leyla hanım şikayetleriniz yaşınız ve cinsiyet faktörünü göz önüne alırsak fibromyalji ile uyumlu gibi gözüküyor . İnternetten fibromyalji bulgularına bakarsanız ( stres, gece uyku sorunu, yaygın kas agrısı, sırt baş boyun agrıları vb) daha net anlaşıyor diye düşünüyorum . Tedavisindede spor yapmak stres azaltıcı destekler, kahve kakao sigara vb nin azaltılması vb etkenler var . Mrı bulgularına bakınca kireçlenme demek doğru değil .

27 Nisan 2020 20:27