GD
Soru Sahibi
22 Aralık 2021 22:32

Sol Diz Kapağı Ağrısı

Hocam sağlıklı günler. 23 yaşındayım oturur vaziyette ders çalıştığımda veya dizimi kırarak oturduğumda veya bağdaş kurduğumda sol diz kapağım ağrıyor ve nerdeyse her 5 dakikada bir sol bacağımı öne doğru gererek uzatma ihtiyacı duyuyorum bunu yaptığım anda daha şiddetli bir ağrı oluyor ama sonrasında rahatlıyor. Bunların dışında çömeldikten sonra kalkmaya çalıştığımda eskiye göre zorlandığımı farkettim. Bu sene içerisinde 3 kez bu durumu yaşadım minumum 2 maksimum 4 hafta sürüyor sonrasında geçiyor. Sizce bu durum neyden kaynaklı olabilir tavsiyeniz nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bahtiyar Demiralp
Ortopedi ve Travmatoloji

Duygu hanım anlattığınız sorum kondromalazi patella yani diz kapağı kemiğinin kıkırdak yapısının zorlanması gibi duruyor. Sizin de anlattığınız gibi temel sebep dizi kırmak bağdaş kurmak çömelmek gibi aktivitelerdir. Biz hastalarımıza öncelikle ağrıya sebep olan bu hareketleri yapamamalarını ve düz yürüyüşü öneriyoruz .

23 Aralık 2021 12:29