Soru Sahibi
9 Ekim 2013 22:15

Evlilik

Hocam merhaba 23 yaşındayım ve bir erkek arkadaşım var. 28 yaşında fabrikada çalışıyor lise mezunu son derece mücadeleci biri ve 1 200 tl maaş alıyor 3 ayda 1 çift maaş alıyor evi yok bende asgari ücretle çalışıyorum aileme evlilik için konuyu açtım ve babam maaşını az buldu evi olmadığı için vermemekte diretiyor bende istemekte diretiyorum yanlış bir yolda mıyım ? nasıl bir tutum içinde olmalıyım kafam durmuş durumda?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba Şeyma Hanım, Evlilik çok yönlü düşünülmesi gerekilen bir oluşumdur. Karar verilmeden önce çok yönlü düşünülmelidir. Ancak bir evliliğin oluşabilmesi için tüm koşulların önceden gerçekleşebilmesi zordur. Özellikle ekonomik açıdan geçim süreci iki genç insanın güçlerini birleştirmesiyle gerçekleştirilebilir. Ancak anne ve babalarda çocuklarının yıpranmalarını üzülmelerini ve yorulmalarını istemez bu yüzden birtakım ekonomik koşulların önceden gerçekleşmesini isterler. Onlarda anne baba penceresinden bakıldığı zaman haklı olabilirler. Erkek arkadaşınızın mücadeleci olduğunu söylüyorsunuz. O zaman siz ve erkek arkadaşınız bu mücadeleci özelliğini de kullanarak özellikle babanızın güvenini kazanabilir.Babanıza eğer gelecekle ilgili onu rahatlatan ve güven veren bir nitelikte konuşursanız sanırım ikna edebilirsiniz. Ama öncelikle kendinize güvenin ve gelecekle ilgili planlarınızı akıllıca yapıp babanızla tekrar bir konuşmaya çalışın. Esenlikler dilerim...

9 Ekim 2013 22:42
Soru Sahibi

Acaba yanlış bir yolda mıyım diye düşünmekten çok yoruldum . her şey ev araba para değil insanların kafa yapıları çok daha önemli diye düşünüyorum. çok zengin yada varlıklı biriyle evlenip sonrasında elinden gitmeyeceğinin garantisi yok ve babam bir evi olsa verirdim diye söylüyor her fırsatta eğer gideceksen sonrasında bana iki kişi olarak geriye dönmeye kalkma diyor korkuyorum aslında erkek arkadaşıma güvenim tam ama babam ve annem böyle konuşunca da ister istemez korkuyorum... zor bir süreç bu kadar dik düşünmelerine anlam veremiyorum ahlarını değil hayır dualarını almak istiyorum . birbirimize saygımız sonrada sevgimiz olduktan sonra ev dediğin nedir ki alınır diyorum ama onlarda geçim nasıl bir şey bilmiyorsun diye diretiyorlar ortada kalmaktan korkuyorum evet babam haklıymış demekten korkuyorum.

9 Ekim 2013 22:48

Şeyma hanım dediğiniz gibi siz kendinize güvenin arkadaşınızla her şartta mutlu uyumlu sağlıklı ve üretken geliştirici bir evlilik yapabileceğinize inanıyorsanız babanızı da ikna edebilirsiniz ama sizi de anlıyorum evlilik kararı zor ve üzerinde çok düşünülmesi bir karardır. Mantığınızla duygularınızı çok iyi harmanlayıp doğru karar verebileceğinizi düşünüyorum ancak bu kararı arkadaşınızın desteğiyle almanızı tavsiye ediyorum.

9 Ekim 2013 23:00
Psk. Eray Varol
Psk. Eray Varol Psikoloji

Yazar toplam 613 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gece korkusu Psk. Eray Varol
Aile içi problem Psk. Eray Varol
Kotu hissetmek Psk. Eray Varol
Bu ne hocam Psk. Eray Varol
Psikoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube