ŞE
Soru Sahibi
5 Mayıs 2008 15:40

Dr.bey cevabınız için teşekkürler fakat anlayamadım.Endometriozis ameliyat

Dr.bey cevabınız için teşekkürler fakat anlayamadım.Endometriozis ameliyatı geçirdim 10 cm.lik bir kist çıkarıldı.Bildiğim bu kadar açıkçası bu bir rahim ameliyatımı değilmi size sormak istiyorum.Ayrıca bir sorum daha var. Sezaryen olabilirmiyim?Çünkü geçirdiğim ameliyattan 1,5 sene sonra hamile kaldım. Dikişlerle ilgili bir problem olur mu?Doktorum sezaryenle, endometriozis ameliyatı farklı diyor, iki sezaryenin arasının 2 sene olması gerekiyormuş fakat benim durumum için bu geçerli değilmiş.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Cihangir Efe
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Endometriozis kistleri yumurtalıklarda olur,rahimde degil.Bu yüzden kistin çıkarılması rahim ameliyatı degildir.Sezeryan olabilirsiniz,bu tamamen bagımsız bir olay.Şöyle açıklarsak,bir bayan sezeryan olmuşsa bundan sonraki dogumlarınıda sezeryanla yapmalıdır.Bir bayan rahimin kesildiği bir ameliyat geçirmişse ve bundan sonra hamile kalmışsa doğumunu yine sezeryanla yapmalıdır.Yumurta yada tüpleri ilgilendiren, rahimde herhangi bir kesilmenin olmdıgı ameliyatları geciren bayanlar,baska bir engel yoksa normal dogurabilirler!

16 Mayıs 2008 01:50