kb
Soru Sahibi
7 Aralık 2012 14:01

?

hocam merhabalar annem daha önceden açık karaciğer operasyonu geçirmişve şimdide safrada taş olduğu için genel cerrah operasyon kararı aldı.usg raporunda karaciğer izlenebilen kesimlerinde parankim yapısında hafif kabalaşma ve portal ven cidarlarında belirginleşme izlenmiştir.sağ lob posteripr segmentinde 8mm çapında hiperekokik solid alan seçilmişti(hemanj,iom)gaz giderici tedavi sonrası kontrol usgsi önerilir. hepatik venler normal görünümdedir safra kesesi boyutları normal olup duvarı belirgin izlemekle birlikte kalınlığı norma sınırlardadır. lümeni içerisinde en büyüğü 1cm. çapında multpl taşlar izlenmiştir. intra ve extrahepatik safra yollarının genişliği normaldir. yazmaktadır sizin öneriniz ve değerlendirmeniz ne olur

1 cevap
Cevaplar (1)

Karaciğer fonksiyon testleri, Hepatit ile ilgili testler yapıldı mı? Belki bunların sonuçlarına göre karaciğer biyopsisi istenebilir. Ameliyat öncelikli değil bu tetkikler sonrası net tanı konulmalıdır. Ameliyat öyle düşünülmelidir.

14 Aralık 2012 23:14