ty
Soru Sahibi
16 Mayıs 2019 23:53

Bozuk Çıkan Sonuçlar

Sayın hocam merhaba. Tekrar rahatsız ettiğim için özür dilerim. Öncelikle tüm sorularıma büyük bir içtenlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu kez sorum kendimle ilgili. Şimdi sayın hocam, benim düzenli olarak kullandığım belli ilaçlar var. Allopurinol 300 mg/gün, finasteride 5 mg/gün ve daflon 500 mg x 2 / gün şeklinde. Hatırlatmam gerekirse 180 cm boyunda 95 kilo ağırlığında 38 yaşında bir erkeğim. Prediyabet, karaciğerde grade-1 hepatosteatoz, bacaklarda grade-4 venöz yetmezlik dışında sağlık sorunum bulunmamakta. Ben bir müddet ilaç kullanımına ara vermiştim bundan 4 ay önce ve o tarihte yaptırdığım check up programında karaciğer enzimlerinden ALT : 52 (0-50), AST : 28 ( 0-50) ve GGT : 20 (0-50) çıkmıştı. Trigliserid normaldi. Total Kolesterol ve LDL kolesterol de hafif yüksekti herzamanki gibi. Rutin biyokimya ve hemogram normaldi. Sonra şikayetlerim artınca ilaçlara tekrar başladım. Ocak ayında yaptırdığım tahlillerde ise ALT : 102(0-50), AST : 48 ( 0-50) ve GGT : 51 ( 0-50) çıktı. Öte yandan ilk defa trigliserid düzeyim de yükseldi. Trigliserid : *** *** **) çıktı. Tabii 4 ay içinde ben 92 kilodan 95 kiloya çıktım. Bir de tahlil öncesinde 2 gün süre ile tahin pekmez ikilisini biraz fazla kaçırdım. Açıkçası bu konuda kafam karıştı. Bu enzim yükseklikleri yanlış beslenme ve kilo almaktan mı kaynaklanıyor yoksa ilaçlardan mı kaynaklanıyor ? Çünkü bu ilaçlar genelde beni rahatlatan ve tolere edebildiğim ilaçlardı. Epeydir de kullanmaktayım. İlaç bilimi konusunda uzman bir bilim insanı olarak değerli vaktinizi ayırıp bir yorumda bulunursanız çok memnun olurum. Çünkü tahlilleri isteyen hekim dahil kimse neyin ne olduğunu maalesef bilmiyor ve birçoğu daha allopurinolün ne için kullanıldığından bile habersiz maalesef. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yasemin Polat Ünaltekin
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Yaşar bey geçmiş olsun , allopurinol ürik asit metabolizması bozukluklarında ; finasterid ise BPH veya yüksek dozlarda ise prostat kanserinde kullanılır ; daflondan damarsal bozukluklarda yararlanılır. Bu ilaçları hangi endikasyonla kullanmaya başladığınızı ve şikayetlerinizi daha detaylı yazarsanız tahlil sonuçlarınızı daha iyi yorumlayabilirim . İyi günler

20 Mayıs 2019 10:09