EK
Soru Sahibi
30 Temmuz 2021 03:54

Böbreklerde kaçak

Merhaba hocam oğlum doğuştan tek böbrek sağ sağlıklı sol çalışmıyor %4 sadece sintigrafi volding çekildi hepsi sadece 2 aylıkken enfeksiyon geçirdi 8 gün hastanede yattı şuan 1 yaşında sünnetli ve enfeksiyon geçirmedi sağlıklı böbreğinde 4 çalışmayan böbreğinde 5 derece kaçak tesbit edildi. Koruyucu ile 1 yaşına kadar geldi doktorumuz enfeksiyon geçirmeden müdahale yapmak istemiyor kendi kendine geçiyormuş bazı kaçaklar düzenli her ay idrar ve idrar kültürü veriyoruz 3 ayda 1 kan 3 ayda 1 udrasyon çekiliyor devlet hastanesi bekleme taraftarı ama özel hastane direk kacaklara müdahale etme taraftarı kafamız çok karışık enfeksiyon olmadığı sürece bir sıkıntı olur mu kaçaklar da hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Meryem Benzer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Merhaba, enfeksiyon geçirmedikçe böbrek reflüsünün hasar yapmadığını kabul ediyoruz. Ancak idrar yolu enfeksiyonları sinsi de olabilir o nedenle çocuğunuzun zaten çalışan tek böbreği mevcut iken bu böbreği riske atmış oluyorsunuz. Tek böbrek olduğu için ben müdahale edilmesini öneririm. Geçmiş olsun.

30 Temmuz 2021 12:54