BA
Soru Sahibi
3 Eylül 2021 13:51

BÖBREK SİNTİGRAFİ SONUCU

Doktor hanım 4,5 yaşındaki oğlumu karın ağrısı sonucu çocuk doktoruna götürdüm.İdrar tahlili ve idrar kültürü istendi.İkisi de temiz çıktı.Doktorumuz ultrason istedi.Ultrasonda sol böbreğinde küçülme,sol böbrekte grade 2 hironefroz ve mesanesinin kapasitesinin çok yüksek olduğu ve tam olarak boşalmadığı söylendi.Çocuk nefroloji bölümüne yönlendirildi.Tekrar istenen ultrasonda da sol böbreğin küçüldüğü parankim de yer yer incelemeler olduğu ve şeklinin bozulduğu söylendi.Ultrasonu çeken doktor sol böbrekten pek bir şey beklemeyin,böbrek reflüsü olabilir,sondalı film çekilmesi gerek dedi.Fakat gittiğimiz nefroloji doktoru sondalı film değil de böbrek sintigrafisi istedi.Sintigrafi sonucuna bakmanızı rica ediyorum.HASTADAN DİNAMİK BÖBREK SİNTİGRAFİSİ İSTENDİ; POSTERİOR PROJEKSİYONDA BOLUS HALİNDE IV OLARAK 3mCİ Tc-99m MAG-3 ENJEKTE EDİLDİKTEN SONRA YAPILAN DİNAMİK BÖBREK SİNTİGRAFİSİNDE; BULGULAR. PERFÜZYON FAZINDA AKTİVİTE SAĞ BÖBREĞE NORMAL SÜRE VE YOĞUNLUKTA ULAŞMIŞKEN SOL BÖBREKTE GECİKMİŞ VE DÜŞÜK YOĞUNLUKLU AKTİVİTE TUTULUMU İZLENMİŞTİR. PARANKİM FAZINDA HER İKİ BÖBREK NORMAL SÜRESİ İÇİNDE AKTİVİTE BİRİMİ GÖSTERMİŞTİR. AKTİVİTE HER İKİ BÖBREKTE HOMOJEN DAĞILIM GÖSTERMİŞTİR. SOL BÖBREK BOYUTU KARŞI TARAFA GÖRE BELİRGİN OLARAK KÜÇÜLMÜŞTÜR. EKSKRESYON FAZINDA HER İKİ BÖBREK PARANKİMİNDEKİ AKTİVİTE BEKLENEN SÜREDE ARINMA GÖSTERMİŞTİR. TOTAL RENAL FONKSİYONA KATILIM ORANI SOL BÖBREK İÇİN %19.9 , SAĞ BÖBREK İÇİN % 80.1, OLARAK HESAPLANMIŞTIR. SONUÇ: - SOL BÖBREK BOYUTUNDA KÜÇÜLME İZLENMEKLE BİRLİKTE HER İKİ BÖBREĞİN NORMAL FİLTRASYON VE EKSKRESYON FONKSİYONU LEHİNE DEĞERLENDİRİLDİĞİ BULGULARIN SAPTANDIĞI DİNAMİK BÖBREK DİNAMİK BÖBREK SİNTİGRAFİ ÇALIŞMASI.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Meryem Benzer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Merhaba, bu şekilde genişlemiş ve küçük bir böbrekte kanal tıkanıklığı ya da böbrek reflüsü olabileceğini düşünürüz. Bu çekilen sintigrafide tıkanıklık araştırılmış ve çıkmamış. İkinci ihtimal böbrek reflüsünü araştırmak için de voiding çekmek gerekir. Geçmiş olsun.

5 Eylül 2021 21:47