SM
Soru Sahibi
27 Ağustos 2021 13:29

Böbrek büyümesi

Merhaba doktor hanım benim yiğenim 4 aylık böbreğinin biri iflas etmiş diğerinde de büyüme var (bunu bugün söylediler nükleer tıpta) doğumdan önce samsunda perinatoloji doktoruna gittik doğumdan öncede büyümesi vardı(iki böbrektede büyüme vardı biri çoktu diğeri azdı) ve doktor bey takip edeceğini söyledi doğuma 1 2 hafta kala bizi nefrolojiye yönlendirdi üniversite hastanesinde nefroloji bölümüne onlarda birçok test yaptılar idrarı geriye kaçıyor ve büyümeye sebeb oluyor ve çift toplayıcı sistem varmış bunu perinatoloji doktoruda söyledi ben sorum hocam daha erken nefroloji ye yönlendirseydi anne karnında ameliyat mümkünmüydü ve bundan sonrada napmamız gerekiyor hocam çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Meryem Benzer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Merhaba, bebeğin teşhisi daha erken konsaydı bile anne karnında müdahale imkanı olmazdı. Çift toplayıcı sistem ve geriye idrar kaçağı olması durumunda kaçağın kendiliğinden düzelme ihtimali çok azdır. Büyük ihtimalle ameliyat yapılması gerekecektir. Geçmiş olsun

28 Ağustos 2021 12:37