BA
Soru Sahibi
24 Aralık 2022 20:26

Benim çok ciddi takıntı sorunum var sağlığımla ilgili çok düşünüyorum

Özellikle sağlık ile ilgili olaylara çok takılıyorum. Ben laboratuvar bölümü okuyan bir öğrenciyim ve başıma gelen şeyleri büyütüyorum sürekli. insanlara göre çok saçma ama benim için hayatı öneme sahip bu düşünceler. Örneğin laboratuvarda kullandıgım laboratuvar önlüğümü koyduğum poşeti elledikten sonra yemek yedim. Gün boyu bunu düşündüm. Hastalık kapar mıyım acaba düşüncesi beni yiyip bitiriyor. Bir konuda ikna olup tamam takıntılarım bitti diyorum bambaşka bir şey daha başıma geliyor onu da iyicene düşünüp en yetkili kişiyi bulup halletmeye ikna olmaya felan çalışıyorum sürekli. Kendi öğretmenlerim de sıkıldı artk çok fazla şunu yaptım bunu yaptm diye sorular soruyorum. Beni çok yordu bu olaylar. Aslında bu takıntılı düşüncelerimi her seferinde yeniyorum psikayatra gitmeme gerek yok diyordum ama bu sorunlar iyice artmaya başladı. Nasılsa üstesinden geliyorum bidaha da uzak dururum beni düşündürecek şeylerden diyorum ama cidden hepsinin kaynağı evet takıntı fakat sorularım takıntılarım bilmemekten kaynaklanıyor benm. Ne yapacagımı bilmeyip beynimden vurulmuşa dönüyorum böyle taktığım şeyi Hall etmeden. Bu kesin hallolmaz düşüncesi de intiharı bile düşündürüyor. Çünkü sağlık ile ilgili şeyleri takıyorum hep. Sakin kalamıyorum. Çok saçma takıntılarım var ama onu yenene kadar saçma diyemiyorum çünkü moralim bozuluyor. Ama yenince dalga geçiyorum kendimle. Fakat yenemediğim şeyler oluyor. İlgili kişilere çok fazla şey sorduugm için utançtan da soramıyorum artık. Çünkü basına daha kötü şeyler gelenler var onlar bile kafasına takmıyor. Yardımcı olur musunuz acaba?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

nasıl ?

24 Aralık 2022 22:52
BA
Soru Sahibi

Sağlık ile ilgili kafama çok şey takıyorum. Şu laboratuvarda çalışmaya başladıgımdan beri dokandıgım eşyalar ve ağız göre burnuma dokunma olayı başima gelip duruyor. Kendi hocalarım bişey olma diyor sürekli ben de sormaktan yoruldum ama cidden önemli. İnsan ne hastalk kapacagını bilmiyor. Mesela idrar ve kan dökülmüş önlüğümü koyduğum poşeti ekleyip yemek yemekten bahsediyorum. Bunun cevabınu arıyorum 2 gündür okul tatil olduğu için ve öğrenemediğim için çok kötü psikolojik bir durumdayım. Yani basına daha kötü şeyler gelenler var sınıfta, kan alırken hastadan eline iğne batması gibi . Ama benimki de çok önemli çünkü ağıza girmesi söz konusu öyle cidden girmedi ağzıma fakat bu temas yolunu felan öğrenmem gerekiyor ben de öğrenci olarak ilk bilmiyorum. Zaten takıntılıyım. Hocalara sormaktan da çekiniyorum artk. Sanki yanlış bölümde okuyorum gibi hissediyorum. Ailem bu takıntılarım laboratuvarda geçer diye geçiştirdi iyi olur hatta felan dediler. Ama daha da kötü oldum... bu aklıma takılan şeyi çözmeden rahat edemiyorum psikiyatriye görünsem bana bunun cevabını veremez ki takıntılı olduğumu biliyorum fakat kafama taktiğım şey çok saçma değil sağlıkla ilgili mantıklı bir şey aslında sadece doğru bilen kişilerden doğru cevabı almam yeterli oluyor. Çünkü belirsizlik hiç sevmiyorum. Psikiyatri Doktoru da bana bunun cevabını verebilir mi bilmiyorum sonuçta mikrobiyoloji bilen birisi değil galiba. Evet cidden öğrenene kadar günlerim zehir oluyor. Zaten sorması da zor Sorarken de zor ümitsiz oluyorum çünkü. Kime sorsam şaşırdım.temelinde takıntılıyım ama bu önümdeki olayı çözmeden açıkçası takıntılı olmam lüks gibi geliyor. Çünkü ilk onun çözülmesi gerekiyor. Fakat kaynağı da takıntılı olmam aslında en basından berı dağ gibi büyüdü fakat hala sadece önümdeki olayı çözsem takıntılarım bitecek gibi hissediyorum. Umarım bu son takıntı olur diyorum kendi kendime.

25 Aralık 2022 11:26

Bu durumda bir konuda soru işaretlerinizin çözülmesi, önünüzdeki engellerin tamamyle açılacağı anlamına gelmez. Obsesif zihin her durumda yeni takıntılar üretmkekte çok mahirdir. dolayısıyla sadece bir olayıçözerek yol alamazsınız. OKB nin doğasını daha iyi anlamak, terapi ve gerkirse ilaç almalısınız. sağlıklı günler dilerim. ayrıca www.obsesifkompulsif.org sitesine bakmanızı tavsiye ederim

25 Aralık 2022 12:55
Prof. Dr. Lütfullah Beşiroğlu
Prof. Dr. Lütfullah Beşiroğlu Psikiyatri

Yazar toplam 18 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Bu yolla mikrop bulaşır mı Prof. Dr. Lütfullah Beşiroğlu
hastalık hastası oldum çıktım hocam Prof. Dr. Lütfullah Beşiroğlu
bayılma korkusu Prof. Dr. Lütfullah Beşiroğlu
Dikkat Ekliğim olduğunu düşünüyorum? Prof. Dr. Lütfullah Beşiroğlu
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube