Zirkonyum nedir ?

Zirkonyum nedir ?

Zirkonyum destekli kuron kaplama ve köprüler son yıllarda metal destekli porselen dişlerin yerini aldı. Eskiden porselen kaplama yapılacağı zaman, metal dökümden bir alt iskelet yapı oluşturulur, üzerine komşu dişlerin rengine en yakın renk seçilip porselen ile her yeri kaplanıp hangi dişse ona uygun morfolojik şekil verilirdi. Bu iskelet metal alt yapı sayesinde diş, çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı hale getirilirdi. Çünkü tek başına eski sistem porselenler dayanıklı değildiler.

Bu şekilde metal alt yapı ile dayanıklılık sağlanıyor fakat estetik mükkemmel olamıyor. Çünkü metal rengi malum gri. Biz beyaz yapmaya çalışıyoruz. Rengin alttan yansımaması için maskeleyici sürülür fakat yine de mat görüntünün önüne tamamen geçmek imkansızdır. Klasik metal destekli porselen dişler doğal dişlere göre o nedenle mat ve yapay dururlar. Özellikle güneşli ortamlarda ve fotoğraf flaşında kendini belli eden opak bir görüntü verir.

Yine içindeki metal yapı yüzünden diş eti kenarlarında gri-mor renkleşmeler oluşabilir. Bunun nedeni hem metalin ağız içinde zamanla korozyona uğraması, hem de metal renginin kendisinin yansımasıdır. Ayrıca metalin diş eti ile uyumu da çok iyi değildir. Bazı kişilerde metal allerjisi de mevcuttur.

İşte metal alt yapının dayanıklılığına, estetik özelliğinin çok iyi olmayışından ötürü zirkonyum alt yapılı kuron köprüleri tercih ediyoruz. Zirkonyum yüksek çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı bir elementtir. 900 megapascal dirence sahiptir. Bu özelliği sayesinde çiğneme kuvvetlerinin en fazla olduğu arka grup dişlerde rahatlıkla kullanlılır.

 Zirkonyumun rengi beyaz olduğu için, üzerine konacak porselen ile renk uyumu çok iyi olur alttan mat görüntü yansımaz.

 Zirkonyumun doğal diş minesi gibi ışık geçirgenliği vardır. O nedenle doğal bir görünüm elde ederiz.

Zirkonyumun diş eti ile uyumu çok iyidir, diş eti kenarlarında grimtrak renkleşme olmaz, metal allerjisi olan kişiler için de uygundur.

Zirkonyum dişler nasıl yapılır?

Zirkon dişlerin ağızda hazırlanma işlemi, klasik metal destekli porselen dişlerinkiyle aynıdır. Farklılık labaratuvar ve yapım aşamasında başlar. Zirkonyum diş porselenleri cerec cad-cam teknolojisine sahip bilgisayar destekli cihazlarla yaparız. Hasta ağzındaki diş ölçüleri cerec optik tarayıcı ile alır,bilgisayara aktarırız. Tasarımı yaptıktan sonra cad-cam cihazına ölçü aktarırız. Zirkonyum levhalara el değmeden çok hassas şekilde kesilip şekillendirilir. Sonrasında bir dizi fırınlama ve renk ayarlarından sonra hazır hale gelir. Bu şekilde hem hata payı sıfıra iner hem de çok kısa süre içinde, aynı gün içinde teslim ederiz.

Bu makale 14 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Dt. Dentamer Diş Kliniği

3D Dijital Gülüş Tasarımı, Ortodonti, İmplantoloji, Dişeti Hastalıkları ve Cerrahisi, Çene Cerrahisi, Sabit ve Hareketli protez, Radyoloji, Çocuk Diş Hekimliği, Tedavi, Endodonti Tüm Diş Hekimliği branşlarında en üstün digital teknoloji ile donatılmış kliniğimizde uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz…

16 Eylül 2017 de açtığımız Bursa Balat Kavşağı Berk Platin İş Merkezindeki üç katlı kliniğimiz Teknolojik ve digital cihazlarla estetik Diş hekimliği uygulamaları ve özellikle 3D Gülüş tasarımı konusunda ülkemizde öncü kliniktir. Yaklaşık 20 yıldır özel Diş Doktoru olarak hizmet ettiğimiz Bursa’ya bu kliniğimizi kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Teşekkürler..

Etiketler
Zirkonyum kaplama
Uzm. Dr. Dt. Dentamer Diş Kliniği
Uzm. Dr. Dt. Dentamer Diş Kliniği
Bursa - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube