Cad-cam bilgisayar destekli diş tasarımı ve uygulaması!

Cad-cam bilgisayar destekli diş tasarımı ve uygulaması!

Cad-Cam bilgisayar destekli diş tasarımı ve uygulaması demektir. Cad:(computer aided design) ingilizce kelimesinin kısaltması olup bilgisayar destekli tasarım, cam:(computer aided manufacturing) ingilizcesinin kısaltmasıdır.Onun da anlamı bilgisayar destekli imalattır. Yani sözün özü ağızda klasik yöntemlerle küçültülen dişleri ağız içi özel kameralarda 3 boyutlu görüntüsünü alıp, bilgisayarda üzerine gelecek porseleni tasarlayıp, özel kazıyıcı makinesi ile zirkon yada porselen bloklardan işleme yönteminin bütününe denir.

CAD-CAM Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bulantı refleksi nedeniyle ölçü aldırmaktan çekinenler

Kısıtlı zamanı olan hızlı sonuç almak isteyen hastalar

Yapılacak kaplamalarıyla ilgili estetik kaygı yaşayan hastalar

Standart kaplamalarda olan prova aşamalarını atlamak isteyen hastalar

CAD-CAM Uygulaması Nasıl Yapılır?

1.Ağız İçi Hazırlıklar

Bu kısım standart kaplama yapılan hastalarla benzerlik gösterir. İlk aşama da ilgili dişler uyuşturulur. Sonrasında dişler etrafından bir frez yardımıyla gezilerek ilgili dişler üzerine porselen yada zirkon gelebilecek şekilde küçültülmüş olur. Bu işlemin ortalama süresi 45 dakikadır. Küçültülen diş sayısına göre zaman kısalır yada uzayabilir.

2. Ölçü 

Cad-cam sistemlerinde bu aşamadan itibaren farklılık başlar. Standart porselen yapımında ağız içi kaşıklarla hamur kıvamında bir malzemeyle dişlerinin kalıbı çıkarılır. Alt ve üst çenenin kalıplarının alınması gereken bu yöntemle işlem 2-3 kez tekrarlanır. İşte bulantı refleksi olan hastalarda eziyete dönen bu aşama,cad-cam sistemlerinde tamamen bitirilmiştir. Kalem şeklindeki bir aparatla(kamera) ilgili diş yüzeylerinde irrite etmeden gezilerek ağız içinin görüntüsü bilgisayar ekranına 3 boyutlu olarak aktarılır. Aynısı alt çeneye de yapılır.İşlem yaklaşık 10 dakikadır.

3. Tasarım 

Bu aşamada hasta olaya dahil değildir. Ağız içinden alınan 3 boyutlu görüntüler tasarım bilgisayarına aktarılır. Üzerine gelecek

porselen yada zirkon dişin formu, boyutları, alt çeneyle ilişkisi, dişeti ilişkisi gibi bir çok parametreye bakılır ve oluşan kaplamalar istiyorsa bu aşamada hasta çağırılıp bilgisayar ekranında 3 boyutlu gösterilir. Estetik kaygısı olan hastalarda standart yöntemde gelen kaplama dişler tam bir süpriz olabileceği için cad-cam sistemi bu açıdan yine avantajlıdır.

4. Kazıma (Kazıma Videosu)

Tasarım ekranında oluşturulan veriler kazıma makinesine aktarılır.İstenilen kaplamalar makinedeki zirkon yada porselen bloklardan kazınır. İşlem süresi yaklaşık olarak üye başı 12 dakikadır.

5. Sinterizasyon ve Glaze işlemleri

Bu aşama kazıyıcıdan çıkan porselen yada zirkonları daha dayanıklı hale getirmek için sinterizasyon, normal diş parlaklığında olması için de glaze işlemlerinden geçilir. Toplam süre maksimum 1buçuk saattir.

Toplam olarak yapılan işlemler 1 günü bulmadan biter. Ertesi gün hastaya teslim edilebilir. Klasik yöntemlerde bu süre 1-1,5 haftadır.

Cad-Cam Sisteminin Avantajları

Cad-cam sisteminin hassasiyeti mikron düzeyindedir. Hata payını buyüzden neredeyse sıfıra indirir.

Tasarım aşamasında bir çok detayı tekrar tekrar kontol etmek mümkündür. Üretimin kalitesini arttırır.

Bulantı refleksi olan hastalarda kurtarıcıdır. Ölçü almaya gerek kalmaz.

Estetik kaygısı olan hastalarda başarılı bir yöntemdir. Çünkü çıkan iş süpriz olmaz öncesinden görülebilir.

Ağız içini birerbir taklit edebildiği için yapılan kaplamalarda kapanış bozuluğuna yada yüksekliğe sebep olmaz. Yapılan dişler ağız ortamına tam uyumlu olduğu için dayanıklılığı ve ömrü de artacaktır.

Cad-Cam Sistemi Dezavantajları

Neredeyse hiçbir dezavantajı bulunmamaktadır. Hızlı,pratik,uyumlu, kaliteli işler yaratmasıyla standart sistemden kat be kat avantajı bulunmaktadır.

Cad-cam mi Yoksa Normal Protez mi?

Zaman sıkıntısı olan, midesi bulanan, estetik olarak şüpheleri olan hastalara cad-cam,Pahada biraz daha fazlasını vermek istemeyen hastalara normal protez daha avantajlı olacaktır.

Bu makale 13 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Dt. Dentamer Diş Kliniği

3D Dijital Gülüş Tasarımı, Ortodonti, İmplantoloji, Dişeti Hastalıkları ve Cerrahisi, Çene Cerrahisi, Sabit ve Hareketli protez, Radyoloji, Çocuk Diş Hekimliği, Tedavi, Endodonti Tüm Diş Hekimliği branşlarında en üstün digital teknoloji ile donatılmış kliniğimizde uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz…

16 Eylül 2017 de açtığımız Bursa Balat Kavşağı Berk Platin İş Merkezindeki üç katlı kliniğimiz Teknolojik ve digital cihazlarla estetik Diş hekimliği uygulamaları ve özellikle 3D Gülüş tasarımı konusunda ülkemizde öncü kliniktir. Yaklaşık 20 yıldır özel Diş Doktoru olarak hizmet ettiğimiz Bursa’ya bu kliniğimizi kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Teşekkürler..

Etiketler
Cad cam diş
Uzm. Dr. Dt. Dentamer Diş Kliniği
Uzm. Dr. Dt. Dentamer Diş Kliniği
Bursa - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube