Zayıflığın tıbbi beslenme tedavisi

Zayıflığın tıbbi beslenme tedavisi

Vücut ağırlığının boya göre az olması zayıflık olarak tanımlanabilir. Altta yatan başka bir neden yoksa diyetisyen tarafından kişinin zayıflığın nedenlerinden olan besin tüketimi ve fiziksel aktivite düzeyi değerlendirilir.Özellikle besin tüketimi değerlendirildikten sonra zayıflığa neden olan yanlışlar değerlendirilip bunların yerine    doğruların konulması sağlanmalıdır.

Kişinin besinlerden aldığı enerjinin harcadığı enerjiden daha yüksek olması gerekmektedir. Öğün sayısı arttırılarak ara öğünlerde besin değeri ve kalorisi yüksek, miktarı az gıdalar tüketilmelidir. Örneğin 1 porsiyon sütlü tatlı üzerine eklenen kırılmış fındık  miktar aynı olmaısna karşın  enerji miktarını arttırır. Yine aynı şekilde hazırlanan bir sandiviçin içerisine veya salatanın  üzerine eklenen ceviz enerji miktarını arttırmaya yardımcı olur.Diyet protein, karbonhidrat, yağ yönünden dengeli ; vitamin-mineral yönünden zengin olmalıdır.

Zayıflığın tedavisinde en önemli unsur davranış değişikliğidir.Kilo almanıza yardımcı olacak birkaç öneri:

· Öncelikle sevdiğiniz gıdalar beslenmenizde daha sık yer verin

· Gün içerinde ana öğünlerinizi atlamayın

· Mutlaka ara öğün tüketin

· Ara öğünlerde kuru meyve ( kuru üzüm,kuru kayısı gibi ) ve kuru yemiş ( ceviz ,fındık,badem gibi ) kalori içeriği açısından daha uygun tercihler olacaktır.

· Öğün aralarında çay ,kahve gibi içecekler yerine ayran,süt,meyve suyu gibi içecekler daha sağlıklı olacaktır

· Yemek yemek için acıkmayı beklemeyin

· Güne mutlaka kaliteli bir kahvaltı ile başlayın

· Ana öğüne yakın saatlerde iştahınızın kapanmasına neden olacak atıştırmalıklar tercih etmeyin

· Düzenli egzersiz yapılmalı;ancak  aşırıya kaçılmamalıdır

· Gerekirse enerji alımını arttıracak enteral ürünlerle destek sağlanabilir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses

Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses, 1977 yılında Adana'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı eğitimini 1999 yılında başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır.  Çocuk Esirgeme Kurumu'nda koruma altında bulunan çocuk, genç, yaşlı ve özürlülerin beslenmesi; kuruluş mutfağının hijyen koşullarının ve denetiminin sağlanması konularında hizmet vermiştir. 2009 yılında Acıbadem Adana Hastanesi'nde göreve başlamış 7 yıl boyunca klinik ve poliklinik  diyetisyenliği hizmetlerini yürütmüştür. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak Uzman Diyetisyen unvanının sahibi olmuştur. Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses, mesleki çalışmalarına 2015 yılında kurucusu olduğu Adana Beslenme Dünyası'nda devam etmektedir ...

Etiketler
Sağlıklı zayıflama
Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses
Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses
Adana - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube