Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi besinler tüketilmeli?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi besinler tüketilmeli?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviyelere yönelebilirsiniz ama diğer bir çözüm doğru gıdaları tüketmek. Hangi besinler kış dönemini sağlıklı geçirmek için gerekli?

Acai:

Acai üzümlerin koyu rengi ne kadar çok antioksidan içerdiğinin göstergesidir. Antioksidanlar, vücudu hem yaşlılığa hemde hastalıklara karşı savaşmasına yardımcı olur. Genelde acai üzümlerini meyve suyu, yoğurt, kurutulmuş veya müsli'de kullanılmış buluyoruz.

Badem:

Stres sorununuz varsa, bir avuç badem bağışıklık sisteminize bir antikor etkisi yapacaktır. ½ bardak badem günlük almamız gereken E vitaminin yüzde 50' sini içerir. Bademde aynı zamanda riboflavin (B2 vitamini ) ve niasin (B3 vitamini ) bulunmakta ve bizi strese karşı dayanıklı kılar.

Badem aynı zamanda omega yağ asitleri içerir.

Brokoli:

Brokoli bağışıklık sistemimizi güçlendirecek bir çok besin öğesi içeriyor: A vitamini, C vitamini ve glutathion (önemli antioksidanlardan ). Kış mevsiminde mümkün olduğunca kış sebzeleri tüketmemizde yarar var.

Yapılan son bilimsel araştırmalar, turpgiller familyasındaki sebzelerin kansere karşı bedeni koruduğu; özellikle brokolinin yenilmesinin, akciğer, kolon ve prostat kanserlerine yakalanma riskini iyice azalttığını ortaya koymuştur.

Mantar:

Mantar hem antioksidan hemde selenyum içerir. Az miktarda besinlerle alınan selenyum gribe karşı korur. Mantarda bulunan riboflavin ve niasin sağlıklı bağışıklık sistemimiz için çok önemli.

Mantar bitkisel protein içerdiğinden özellikle vejetaryan beslenmede tavsiye edilir.

Greyfurt:

Greyfurt C vitamini kaynaklarından biridir. C vitamini 'de herkezin bildiği gibi bizi soğuk algınlığına ve gribe karşı korur. Greyfurt 'da aynı zamanda flavonoidler ve doğal kimyasal zincirler bağışıklık sistemimizi aktive etmek için bulunmakta. Greyfurt'u sevmiyorsak diğer alternatifler portakal ve turunçgillerdir.

Greyfurt bazı ilaçlarla birlikte (tansiyon ilaçları, psikiyatri ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar, empotans tedavisinde, mide – bağırsak tedavisinde (cisapride), allerji (terfenadin), kalp ilacı (amiodarone) ile birlikte kullanıldığında zararlı etkiler gösterebilir. Bu konuda bilgi için doktorunuza başvurunuz.

Sarımsak:

Sarımsakta bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemimizi Helicobacter pylori bakterisine karşı korumakta. Bu bakterinin mide kanseri ve mide ülserine yol açtığı biliniyor.

Lahana:

Lahana bağışıklık sistemimize iyi gelen glutation içerir. Lahana çeşitlerimizden bu yüzden bolca tüketmeniz önerilir.

Lahana ve yeşil yapraklı sebzeler aynı zamanda ödem söktürücüdür.

Yağsız veya light yoğurt:

Bağışıklık sistemimizi koruyucu bir özelliği olduğu söylenen yağsız yoğurt, aynı zamanda D vitamini içerdiğinden dolayı gribal enfeksiyonlara karşı antikor oluşturur.

Yoğurt aynı zamanda zayıflama diyetinde bol tüketildiğinde tokluk hissi verir.

İstiridye

İstiridye bağışıklık sistemimizi güçlendirir, çinko içerdiğinden dolayı viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Ispanak:

Ispanak kuvvet verici sebze olarak bilinmektedir. İçeriğinde folik asit veya B9 vitamini bulunmakta. Folik asit yeni hücrelerin oluşumuna ve DNA 'yı onarmaya yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini gibi antioksidanlar içerir.

Buğday tohumu:

Buğday tohumları buğdayın özüdür. Tohumundan yeni bir bitki yeşerir. Bu tohum bütün vitaminlerin, minerallerin, proteinlerin, sağlıklı omega - 3 yağ asitlerin, omega- 6 ve omega- 9 yağ asitlerin, lifin ve daha bir çok besin öğenin ve antioksidanları içerir.

Çay:

Yeşil çay ile bizim bildiğimiz siyah çay polyfenol ve flavonoid içerdiğinden, bizi hastalıklara karşı daha dirençli kılar. Hücrelerin herhangi bir zarar görme tehlikesi görüldüğünde, antioksidanlar devreye girer.

Çayı mümkünse orta açık şekilde içmeye çalışalım. Böylece hem kalp çarpıntılarını hem kabızlığı önlemiş oluruz.

Mürver:

Eskiden mürver çiçeğinin ekstresini gribal enfeksiyonlara karşı kullanırlarmış. Hatta kimileri bu ekstreyi içtikten sonra gribe yakalandığında çabuk iyileşirmiş. Meyvenin kendisi antioksidanlardan zengindir. Mürver aynı zamanda iltihap önleyicidir.

Karpuz:

Karpuz antioksidanlardan zengindir. Meyve' de glutation bulunmakta ve bizim bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği gibi enfeksiyonlara karşı bir bariyer oluşturuyor. 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dyt. Emel YILMAZ, 1979 yılında Belçika'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerini O.L.Vrouw lyceum’de ‘Yunan-latince’ bölümünde bitirdikten sonra lisans eğitimini Bürüksel'de Beslenme ve Diyetetik bölümünde 2004 yılında tamamlamış ve Diyetisyen unvanı almıştır. Belçika’da yaklaşık 6 yıl çeşitli zayıflama, spor, diyabet merkezlerinde ve A sınıfı hastane ve kurumlarda görev yapmış olan Uzm. Dyt. Emel YILMAZ, 2009 yılında Belçika’da ‘Spor ve Beslenme’ bilimi üzerine master yapmıştır. Ayrıca klinik çalışmalarının yanı sıra Belçika'da birçok kuruma eğitim ve seminerler vermiş, UZA Üniversitesi Anvers Hastanesi'nde 2,5 yıl görev yapmıştır. Son olarak 2012 yılında Emsey Hastanesi Onkoloji Bölümü'nde Prof. Dr. Erkan Topuz ile birlikte çalışmalar yapmış olan Uzm. Dyt. Emel YILMAZ, 2014 yılında Ataşehir Dumankaya Flex’de kendi muayenehane ...

Etiketler
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için
Uzm. Dyt. Emel Yılmaz
Uzm. Dyt. Emel Yılmaz
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube