Zamana bırakmak

Kendi acımız veya başka bir kişinin acısı karşısında, "zaman her şeyin ilacıdır" ifadesini kullanmışızdır. Bu, belli bir anda hissedebildiğimiz acıyı hafifletmek için çok fazla kullanılan ifadedir. En kötü zamanlarda bu umuda sahip olmamız gerektiği için bu ifadeyi sıklıkla kullanırız. Çünkü yarın daha iyi olacağımıza inanmak isteriz. Geçecek deriz, zaman ilaçtır deriz.

Zamana bırakmak

Zamana Bırakmak

 

Kendi acımız veya başka bir kişinin acısı karşısında, "zaman her şeyin ilacıdır" ifadesini kullanmışızdır. Bu, belli bir anda hissedebildiğimiz acıyı hafifletmek için çok fazla kullanılan bir ifadedir. En kötü zamanlarda bu umuda sahip olmamız gerektiği için bu ifadeyi sıklıkla kullanırız. Çünkü yarın daha iyi olacağımıza inanmak isteriz. Geçecek deriz, zaman ilaçtır deriz ama gerçek şu ki, bu yanlış ve tehlikeli bir inançtır. Zaman her şeyi iyileştirmez. Tek başına zaman hiçbir şeyi iyileştirmez.

 

Bana zamana bırakmak var olan sıkıntılı durumu reddetmek gibi geliyor.

Çözülür diye zamana bırakıyoruz. Çözülüyor mu zamana bırakınca?

Daha çok içinde hapsoluyorsun. Ne düzeltiyorsun ne de bozuyorsun.

O zamana bıraktığın konu orada öylece duruyor. Yüzleşmiyorsun, korkuyorsun, kaçıyorsun.

Zamanla hallolur diyorsun. Halloluyor mu zamanla?

Zamana güvenmeyin, çünkü zaman her şeyi iyileştirmez.

Kendimizden zamana bırakmaya çalıştığımız acılarımızdan sorumluyuz.

 

Zamanın iyileştiriciliğine öylesine inanıyoruz ki birinin yaşadığı acı karşındaki ilk tepkimiz “Zamanla hallolur” oluyor. Zamana güvenirsek, hayatlarımızı belirsiz bir kaderin kaprislerinin ellerine bırakmaya istekli pasif varlıklar oluruz. Zamanın her şeyi iyileştirmediğini anlamalıyız.

 

Doğru yönetemediğimiz tüm acılar, yok olmaktan uzak, içimizde kalıcı olarak depolanır. İçimize girdikten sonra, hasarın üstesinden gelemeyecek kadar büyük olana kadar sessizce artacaktır.

 

Zaman her şeyi iyileştirmez. Zaman sadece acımızı hafifletir ancak hiçbir zaman tamamen kaybolmaz. İyileştiren şey, zamanın geçişi değil, duyguların ve acı verici deneyimlerin bilinçli olarak çalışılmasıdır. Kendi öykümüze yakından bakabildiğimizde kendimizi iyileştiririz ve kendimize tüm bu açık yaraları yeniden bakmak ve iyileştirmek için fırsat veririz.

 

Zaman, iyileşme sürecimizde bize yardımcı olabilir, ancak kendimizi iyiliğimize adamak, eski yaraları tedavi etmek ve onları sonsuza kadar kapatmak için kapasite ve cesarete sadece siz sahipsiniz.

 

İyileşmemize dahil olmak ve kendimizden sorumlu olmak gerekir. Ancak bu şekilde daha büyük farkındalık ve dolgunluk ile yaşamaya yol açabiliriz.

 

 

Ne demiş Nazım Hikmet Ran “Önemli olan zamana bırakmak değil zamanla bırakmamaktır.“

Acılarınızın bir kenarından tutabiliyorsanız, iyileştirebilecekseniz, zaman size en iyi yardımcı olacaktır.

 

Psikolog

Aleyna Zeynep Tepe

 

 

 

 

 

Bu makale 15 Mart 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Klinik Psikolog  Zeynep Tepe

Etiketler
Ne zaman
Klinik Psikolog  Zeynep Tepe
Klinik Psikolog Zeynep Tepe
Sakarya - Klinik Psikolog
Facebook Twitter Instagram Youtube