Yaşlanmaya bağlı olarak yüzde oluşan istenmeyen değişiklikleri, sarkmaları ve kırışıklıkları ortadan kaldırmaya yönelik yapılan bir cerrahi girişimdir. Genellikle 45-50 yaşlardan sonra uygulanır. Daha çekici ve taze bir görünüm elde etmek için göz kapağı cerrahisi, yağ enjeksiyonu, cilt soyma, lazer ve botox gibi tedavilerle desteklenebilir.

Yüz Germe (Face lift) kimlere yapılır?

Bu ameliyat, genellikle 45 yaşın üzerinde, yüzündeki yaşlanmaya bağlı istenmeyen değişikliklerden şikayetçi olan ve anestezi almaya engel teşkil edecek herhangi bir hastalığı olmayan insanlara yapılır.

Ameliyat öncesi nasıl değerlendirilir?

Muayene esnasında hastanın mevcut şikayetleri ve beklentileri karşılıklı konuşularak değerlendirilir. Hastanın beklentilerinin gerçekçi olması ve varsa eğer muayeneye gelirken elinde bir gençlik fotoğrafının olması önerilir.

Ameliyat öncesi neler yapılmalıdır?

Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

Ameliyat tekniği nasıldır?

Bu ameliyatta kesi izleri, şakak bölgesinden kulak önü ve kulak arkasına gizlenir. Gerekirse saçlı deri içerisine de bir miktar girilebilir. Yüz ve boyun cildi kaldırılır, deri altında kalan ve yüzümüze esas hacmini veren, mimik kaslarımızı da içeren bir tabaka olan SMAS üç boyutlu volumetrik olarak ihtiyaca göre yeniden şekillendirilir. Fazla olan cilt dokusu çıkarılır. Böylece daha genç, çekici ve taze bir görünüm elde edilmiş olunur.

Yüz Germe (Face lift) sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Operasyon bitiminde içeride kan birikimini önlemek amacıyla ameliyat yerine silikon tüpler (dren) yerleştirilir. Hasta ameliyattan sonraki geceyi hastanede geçirir ve ertesi gün drenler çekilerek taburcu edilebilir. Yüzdeki dikişler kendileri erimeyen türde ise 7. günde alınır. Hastalar ağrıdan ziyade yüzdeki gerginlik ve baskı hissinden şikayet edebilirler ancak bu geçici bir durumdur. Hastalar 1 hafta-10 gün sonra işine dönebilirler. Hastaların yüzünün son şeklini alması 2. Aydan sonra olur ve 6 ay- 1 yıl arasında iyileşme tamamlanır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!