Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat hali hazırda burun estetik ameliyatları. Toplumun geniş bir kısmında kabul görmüş, alışılagelmiş bir ameliyat burun estetiği. Özellikle de nefes alma probleminiz varsa aynı anda kozmetik görüntünün de düzeltilmesi için ameliyat olmak çok doğal kabul ediliyor. Hemen hiçbir hastam burun estetiği olduğunu gizleme ihtiyacı duymuyor. Belki de burundaki değişikliği saklamak mümkün olamayacağından….

Ancak söz konusu olan meme estetiği olduğunda hastalarımın büyük bir yüzdesi operasyondan kimseye bahsetmiyor. Kayınvalidesi veya annesi ile aynı binada oturup bunu gizleyebilen hastalarım da var, göğüslerinin dolgunlaştığında farkı anlayan arkadaşlarına göğüs büyütücü hap kullandım deyip silikon implantlara ihtiyaç kalmadığını söyleyen de. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı da genellikle hastaların gizli saklı yaptırmak istediği ameliyatlardan. Erkek memesi küçülttüğümüz hastalar ameliyattan önce genellikle bol tşört ve gömlekler yada tşört üstü gömlek giyerken ameliyat sonrası strech tşört veya dar kesim gömleklere geçebiliyorlar. Genç erkek hastaların ailelerine bu ameliyatın psikolojileri ve özgüvenleri üzerinde ne kadar etkili olabileceklerini anlatmaları ve kabul görmeleri burun estetiğine göre biraz daha zaman alabiliyor. Ancak başarılı bir ameliyat sonrası yaşadıkları rahatlık belki birçok estetik ameliyattan daha fazla…

Kadınlarda meme küçültme ameliyatları aile çevresinden biraz daha fazla destek görüyor bence. Çünkü kızının veya eşinin büyük göğüsler nedeniyle sıklıkla boyun ağrısı çekmesi, yaz aylarında meme altlarında pişik olması, sütyen askı yerlerinde çukurlaşmalar olması ya da alışveriş yaparken beline göre çok daha bol ve beğenemeden kıyafet alması nedeniyle bu operasyonun daha fazla destek gördüğünü düşünüyorum. Ancak aynı empatinin göğüs büyütme ameliyatları içinde kurulabilmesi gerekli bence. Hiç kimse kendisi için ihtiyaç hissetmeden kozmetik amaçlı bir ameliyata karar veremez. Genç bir kız göğüsleri gelişmediği için vücudunu beğenmiyor ve taktığı aşırı dolgulu sütyenleri çıkardığında erkek göğsü gibi durduğunu düşünüyorsa ya da doğum yapmış bir kadın göğüslerinin hacmini kaybetmiş ve sarkmış olmasından dolayı mutsuz ve güvensiz ise ameliyat olmak onları rahatlatacaksa neden olmasın????


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!