Göz ve çevresi, güzel yüz görünümünde çok önemli yer tutar. Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) göz kapaklarındaki fazla deriyi uzaklaştıran ve göz kapaklarındaki sarkmayı gideren bir operasyondur. Yaşlanma ile üst göz kapağındaki deri fazlaşır, buradaki yağ dokusu öne doğru bombelenir. Bu sarkmalar bazen görme alanına kadar inebilir. Alt göz kapağında deri fazlalıkları katlar yapar, yağ dokusu fasyaların gevşemesi ile öne doğru fıtıklaşır, göz altında yer yer çökmeler olabilir. Koyu renk bir hale meydana gelir.

Bu operasyon erişkin yaştaki tüm kadın ve erkeklere uygulanabilir. Göz kapakları yaşlanma belirtilerinin erken başladığı bir bölgedir. Bu nedenle orta yaşlarda erken yapılan estetik operasyonlardandır.

Blefaroplastide farklı operasyon teknikleri vardır. Standart olarak bu operasyonda üst göz kapakları kapak kıvrımından, alt göz kapakları kirpik altından açılarak yağ dokusu fıtıklaşmaları (herniasyon) için (gerekirse fazla yağ dokuları da alınırak) gerekli takviyeler yapılıp, deri fazlalıkları alınarak kapaklar gerginleşmiş bir şekilde dikilir. Göz kapağı kenarı kırışıkları (kaz ayağı) için alt kapaktaki operasyon sınırını yana doğru kaydırmak gerekir. Bu yolla yanağın üst dış kısmı bir miktar gerilmektedir. Operasyon için genelde lokal anestezi tercih edilir.

Operasyon sonrası 7-10 gün şişlik ve morarma olabilir. Kapaklarda enfeksiyon, çekilmeler ve asimetri olabilecek komplikasyonlardandır. Ağrı göz ardı edilebilecek kadar az olmaktadır.

Göz kapakları derisi çok ince olduğu için ve ayrıca izler kırışıklara saklandığı için bu operasyon izleri ancak çok yakından fark edilebilir. Dikişler 5-6. gün alınır. Eriyen dikişler kullanılırsa alınmasına gerek yoktur. Operasyon sonrası gözler kapatılmaz, kapaktaki operasyon hatlarına sadece küçük deri bandları konur, göz kapaklarına soğuk ped uygulanır.

Operasyon sonrası hasta aynı gün evine gidebilir. Genel anestezi ile opere edilenler 1 gece hastanede kalabilir. Bu operasyon sonrasında 1 hafta kadar lens takılması kısıtlanabilir. Gözlük takmada bir engel yoktur.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!