Yüz estetiği ameliyatı, yaşlanmayla birlikte yüz cildinde, yüz kemiklerinde ve yüzdeki mimik kaslarında meydana gelen deformasyonu ve oluşan sarkmaları ortadan kaldırmak amacıyla yapılan estetik ameliyat türüdür.

Yaşlanmayla birlikte kemiklerde özellikle çene kemiğinde meydana gelen erime, cildin bol gelmesine dolayısıyla sarkmasına sebep olmaktadır. Sigara kullanımı ve yüksek oranda güneş ışınlarına maruz kalınması da ciltteki kırışıkları derinleştiren ve kalıcı hale getiren etmenler arasında yer almaktadır.

Tüm yüz ve boyun derisindeki sarkma, kırışıklık ve yarılıkların tedavisi amacıyla yapılan yüz estetiği ameliyatlarında öncelikli olarak cildin alt bölgesinde yer alan kas ve bağ dokularına yönelik germe işlemi yapılır, daha sonraki aşamada ciltte birikmiş olan yağ fazlalıkları alınır. Ciltte biriken yağ fazlalıkları alındıktan sonra yüz estetiği ameliyatı esnasında açılmış olan kesiler kapatılır.

Yüz estetiği ameliyatları öncesinde saçların tıraş edilmesi gerekmemektedir. Yüz estetiği ameliyatlarının süresi ortalama olarak hastanın durumuna göre 3 ile 5 saat arasında değişkenlik göstermektedir.

Yüz estetiği ameliyatları sonrasında ameliyat bölgesine hafif pansuman tedavisi uygulanır ve ameliyat tamamlanır.

Yüz estetiği ameliyatı yapılan hastaların bazıları ameliyat sonrasında hafif ağrı hissedebilir; ameliyat sonrasında hissedilen ağrılar çok düşük dozda ağrı kesiciler kullanılarak kontrol altına alınabilmektedir.

Yüz estetiği ameliyatları sonrasında yüzün dış etmenlerden etkilenmemesi için yüz, sargı vasıtası ile koruma altına alınır.

Yüz estetiği ameliyatları sonrasında yüzdeki dikişler en fazla 7gün içerisinde tamamıyla ortadan kaybolmaktadır. Yüzde oluşan izler ve gerginlik hissi ise belirli bir süreç geçtikten sonra ortadan kaybolur.

Yüz estetiği ameliyatı, daha öncesinde yüz estetiği ameliyatı geçiren hastalara da yapılabilmektedir. Yüz estetiği ameliyatlarından sonra yüzdeki yaşlanmanın devam edeceği bir gerçektir; bu sebeple ikinci üçüncü hatta daha fazla sayıda yüz estetiği ameliyatı ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak yapılmaktadır.

Estetik Göz Kapağı Operasyonu

Göz kapaklarındaki fazla cilt ve yağ kişiyi yorgun ve yaşlı gösterir. Estetik göz kapağı operasyonunda göz kapaklarındaki fazla cilt, yağ ve kas dokusu çıkartılır. Bu operasyon göz etrafındaki koyulaşmayı ve kırışıkları etkilemez. Bu operasyon ile alt göz kapaklarındaki torbalanmalara neden olan yağlar çıkartılmaktadır.

Bu operasyon tek başına uygulanırken kaş kaldırma ve yüz germe operasyonları ile kombine edilebilir. Bu operasyon ciddi sistemik hastalığı olmayan gerçekçi beklentilere sahip olan erkek ve kadınlara uygulanır. Üst göz kapağındaki cilt sarkmaları nedeniyle gözleri kısık görünen kişiler bu operasyondan fayda görürler.

Alt göz kapağında torbalanmaları olan ancak torbaların altında da çukurluklar bulunan kişilerde yağ çıkartılmayıp çukur bölgelere doğru taşınır. Bu operasyonun hipertiroidi, şeker hastalığı, kuru göz hastalığı, göz tansiyonu olan hastalara uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Operasyondan önce kanamayı artıracak ilaçlar kullanmıyor olmanız gerekir. Bu operasyon sınırlı uyuşturma ile gerçekleştirilebilir. Genel anestezi ağrı eşiği çok düşük olan hatalarda tercih edilebilir. Lokal anesteziye uyku verici ilaçlarla rahatlatma eklenebilir.

Estetik göz kapağı operasyonunda izler çok yakından bakılsa bile fark edilmeyecek kadar azdır. Genişliği artmış kas ve cilt çıkartıldıktan sonra aynı iz ile kaşı kaldırmakta mümkündür. Daha estetik bir görüntü elde etmek için gözün dış kenarı daha yukarı alınabilmektedir. Şişliklerin az olması için ıslak pamuklarla ilk 2–4 saat bandaj ve soğuk uygulama yapılır. İlk hafta başın vücut seviyesinden yukarda olması gerekir. Aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden çıkmak mümkündür. 4–5 günler dikişler alınır. Estetik göz kapağı operasyonundan 10-15 gün sonra şiniklerinizin çoğu iner ve sosyal faaliyetlerinize dönebilirsiniz.

Kulak Estetiği

Estetik kulak operasyonunun istenilmesinin en sık amacı kepçe kulakları düzeltmektir. Yurt dışında bu operasyon genelde okul çağı öncesi yapılmaktadır. Ülkemizde bu çok yerleşmiş bir düşünce değildir. Estetik kulak operasyonunun okul çağı öncesi yapılmasının sebebi; çocukla okulda dalga geçilmesini önlemektir. Ama bu operasyon erişkinlere de kolaylıkla uygulanabilir.

Estetik kulak operasyonu 2-3 saat sürmektedir. Lokal anestezi ile yapılabilir. Kulak arkasından yapılan 3 cm kadar kısa bir kesikden bu operasyonu geçekleştirmek mümkündür. Kıkırdak istenilen noktadan zayıflatılır ve kalıcı dikişler ile şekillendirilebilir. Orta sıklıkta kulak kıkırdaklarından bir parça çıkartmak gerekebilir. Estetik kulak operasyonundaki izler tamamen kulak arkasında kalacağı için görmek mümkün değildir.

Dikişler 10. gün alınır. Lokal anestezi ile geçekleştirildiği için hastanede kalmaya gerek yoktur. 1–2 hafta travmalardan korunmak amaçlı bir tenisçi bandı ya da saç bandı ile dolaşılması önerilmektedir.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!