Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılmalıdır?

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılmalıdır?

Kepçe kulak erkelerde ve kadınlarda sosyal hayatı etkileyen en önemli sorunlardan biridir.  Peki kulak estetiğinde hangi cerrahi yöntem tercih edilmelidir?  Aslında Estetik cerrahinin tüm pratiğinde olduğu gibi, uzun yıllardan beri geniş vaka serilerine uygulanmış, etkinliği ispatlanmış, sonuçları belirgin yöntemler uygulandığında hastalar sonuçtan daha mutlu olurlar. Kepçe kulak cerrahisi için bu yöntem açık kulak estetiğidir. Bu yöntem uzun yıllardan beri uygulanmakta ve sonuçları oldukça başarılıdır. Bu yöntemle kulak arkasından kesi yapılır ve ipler yardımıyla değişik teknikler uygulanarak kepçe kulak sorunu çözülür. İşlemden sonra 2 hafta saç bandı takılması önerilir. İlk gün hafif ağrı olabilir ve genelde ağızdan alınan ağrı kesicilerle bu ağrı geçer.

Kepçe kulak cerrahisinde diğer bir popüler yöntem ise iple kepçe kulak cerrahisidir. Bu yöntemin açık kulak estetiğinden tek farkı kulak arkasında kesi olmamasıdır. Ameliyatın uygulanma şekli ve sonrası bakım aynıdır. Ancak bu yöntemle bazı komplikasyonların görülme oranı daha fazladır. Uzun dönemde kulaklarda açılma ve deri fazlalığı bunlardan en önemlileridir.

Kepçe kulak estetiğinde en çok görülen sorun uzun dönemde kulaklarda açılma olabilmesidir. Bu da işlem sırasında kullanılan iplerin kalitesi ve yapısıyla ilgilidir. Örgülü ve renksiz dikişler ameliyat sonrası en az sorun yaratabilecek dikişlerdir.

 

Kepçe kulak cerrahisi nasıl yapılır sonrasında neler yapılmalıdır?

Lokal anestezi ile işlem yapılır. 1-2 saat arası işlem sürer.

İlk gün ağrı olabilir ve ağızdan alınan ağrı kesicilerle geçer.

3 gün kulak arkasına su değmemesi önerilir.

2 hafta saç bandı kullanılması önerilir.

Ameliyat sonrası kulak şekli fazla yapışık gelebilir ama daha sonra açılma gözlenir. Örgülü ve beyaz iplerle bu açılma istenilen düzeyde kalır. Daha fazla açılma büyük oranda engellenir. 

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Mehmet Can Şakı

Op.Dr Mehmet Can ŞAKI, 1983 yılında Gaziantep'te doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından, 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi( ingilizce )'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Uludağ üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmuştur.   2014 yılında Bingöl Devlet Hastanesi'nde Plastik cerrahi uzmanı olarak (mecburi hizmet) görev yapmış olan Op.Dr Mehmet Can ŞAKI, mesleki çalışmalarına Üsküdar'da yer alan Vanity Estetik Kliniği'nde devam etmektedir. Op.Dr Mehmet Can ŞAKI,Türk Plastik Cerrahi Derneği tarafından verilen Yeterlilik Belgesini 2014 yılında almaya hak kazanmıştır. Yurt içi ve yurt dışı hakemli dergilerde yayınlanmış 20 den fazla makalesi bulunmaktadır. Ayrıca İngilizce ve orta düzey Almanca bilme ...

Etiketler
Kepçe kulak estetiği
Op. Dr. Mehmet Can Şakı
Op. Dr. Mehmet Can Şakı
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube