Kepçe kulak erkelerde ve kadınlarda sosyal hayatı etkileyen en önemli sorunlardan biridir. Peki kulak estetiğinde hangi cerrahi yöntem tercih edilmelidir? Aslında Estetik cerrahinin tüm pratiğinde olduğu gibi, uzun yıllardan beri geniş vaka serilerine uygulanmış, etkinliği ispatlanmış, sonuçları belirgin yöntemler uygulandığında hastalar sonuçtan daha mutlu olurlar. Kepçe kulak cerrahisi için bu yöntem açık kulak estetiğidir. Bu yöntem uzun yıllardan beri uygulanmakta ve sonuçları oldukça başarılıdır. Bu yöntemle kulak arkasından kesi yapılır ve ipler yardımıyla değişik teknikler uygulanarak kepçe kulak sorunu çözülür. İşlemden sonra 2 hafta saç bandı takılması önerilir. İlk gün hafif ağrı olabilir ve genelde ağızdan alınan ağrı kesicilerle bu ağrı geçer.

Kepçe kulak cerrahisinde diğer bir popüler yöntem ise iple kepçe kulak cerrahisidir. Bu yöntemin açık kulak estetiğinden tek farkı kulak arkasında kesi olmamasıdır. Ameliyatın uygulanma şekli ve sonrası bakım aynıdır. Ancak bu yöntemle bazı komplikasyonların görülme oranı daha fazladır. Uzun dönemde kulaklarda açılma ve deri fazlalığı bunlardan en önemlileridir.

Kepçe kulak estetiğinde en çok görülen sorun uzun dönemde kulaklarda açılma olabilmesidir. Bu da işlem sırasında kullanılan iplerin kalitesi ve yapısıyla ilgilidir. Örgülü ve renksiz dikişler ameliyat sonrası en az sorun yaratabilecek dikişlerdir.

Kepçe kulak cerrahisi nasıl yapılır sonrasında neler yapılmalıdır?

Lokal anestezi ile işlem yapılır. 1-2 saat arası işlem sürer.

İlk gün ağrı olabilir ve ağızdan alınan ağrı kesicilerle geçer.

3 gün kulak arkasına su değmemesi önerilir.

2 hafta saç bandı kullanılması önerilir.

Ameliyat sonrası kulak şekli fazla yapışık gelebilir ama daha sonra açılma gözlenir. Örgülü ve beyaz iplerle bu açılma istenilen düzeyde kalır. Daha fazla açılma büyük oranda engellenir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!