Burun ameliyatı öncesi

Burun ameliyatı öncesi

 

Burun Ameliyatına Hazırlık

Burun ameliyatı olmaya karar verdiniz , doktorunuzu buldunuz, ameliyat öncesi gerekli işlemleri yaptınız peki ameliyata kadar nelere dikkat edeceksiniz?

 

Burun Ameliyatı öncesi kendinizi hazırlamak için yapmanız önerilenler,

 

Sigara kullanıcısı iseniz cerrahiden en az 4 hafta öncesi sigarayı bırakmanız önerilir. Sigara ameliyatla ilgili riskleri artırır, iyileşmenizi geciktirir. 

 

Bazı ilaçları kan sulandırıcı etkileri nedeniyle ameliyatta ve sonrasında  kanama olmasına neden olabilir. Aspirin, ibuprofen, vitamin E ve bazı bitkisel ilaçların kullanımı mevcutsa en az iki hafta önce bırakılmalı ameliyattan birkaç hafta sonrasına kadar kullanılmamalıdır. 

 

Düzenli kullandığınız ilaçlar mevcutsa bunların ameliyat dönemindeki kullanımları ile ilgili olarak mutlaka hekiminize danışınız. 

 

Ameliyattan sonra ağız ve dudakta kuruma çatlama olabilir. Mutlaka iyi bir dudak nemlendirici edininiz. 

 

Ameliyat öncesinde endişelerinizin giderilmiş olması gerekir. Motivasyonunuz iyi, doktorunuza güvenininiz tam olmalıdır. Herşeye rağmen endişeli ruh hali devam ediyorsa ameliyat daha sağlıklı bir döneme ertelenebilir. 

 

Ameliyat sonrası hastaneden eve gidişiniz ile ilgili detayları öncesinde belirleyin. Yardım alacağınız kişileri önceden organize edin.

 

İlk birkaç gün yanınızda bakımınıza yardımcı olacak birisi olması yararlıdır. Kimin bu bakımı üstleneceğini ve dikkat etmesi gereken noktaları konuşunuz.

 

Ameliyat öncesi stresli ya da yorucu bir aktivite yapmayın. Ağırlık kaldırma, kardiyo gibi sporlara ara verin, stresli aktivitelerden uzak durun. Vücudunuzun direncini kıracak durumlar iyileşmenizi geciktirebilir 

 

Özellikle ilk günlerde rahat giysiler tercih edecek şekilde planlama yapın. Önden açılıp giyilebilen giysiler hem hastanede hem evde ilk günlerde zorlanmadan giyinmenizi sağlar. 

 

 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ 

Estetik ve Plastik Cerrahi

Kocaeli 

 

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Nurgül ALTUNTAŞ, 1982 yılında Trabzon’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2005 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve 2011 yılında “Yanak defektlerinin onarımı” başlıklı tezi ile Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimi sonrasında 2012 yılında İzmit Seka Devlet Hastanesi'ne atanmış, 2014 yılına kadar burada görev yapmış olan Op. Dr. Nurgül ALTUNTAŞ, 2015 yılından beri mesleki çalışmalarına kendisine ait Op. Dr. Nurgül ALTUNTAŞ Muayenehanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi evli ve 2 çocuk annesidir.

Etiketler
Burunameliyatı
Op. Dr. Nurgül Altuntaş
Op. Dr. Nurgül Altuntaş
Kocaeli - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube