Yeni gelecek bebeğe hazırlık ; 2

Yeni gelecek bebeğe hazırlık ;  2

AİLENİZİN VE EVİNİZİN GELECEK BEBEK İÇİN HAZIRLANMASI

Bebek Giysilerini Seçmek

Doğum yaklaşırken bebeğinize ilk haftalarda gerekli olacak temel çocuk kıyafetleri, bebek elbiseleri ve aksesuarlarını edinmeniz gerekecektir.Size başlangıç için şu önerilerimiz olacaktır.
3 veya 4 pijama takımı (ayakları da saran) 
6 - 8 Tişört veya zıbın
3 adet tulum
2 süveter
1 uyku tulumu
2 bere (başlık)
4 çift çorap veya patik
4 - 6 adet battaniye (pamuktan yapılmış ince bir battaniye)
1 adet küçük havlu ve bornoz seti (bornozun başlığının olması tercih edilir).
3 - 4 düzine yeni doğan ölçülerinde hazır çocuk bezi. 
 
Başka çocuklarınız varsabu bebek eşyalarının çoğu elinizin altında olacaktır. Eğer doğacak bebek ilk çocuğunuz olacaksa bunların birçoğunu dostlarınız ya da ailenizden temin edebilirsiniz. Bunların dışındaki giysi ve malzeme gereksinimlerini temin ederken size yardımcı olacak bazı önerilerimiz aşağıda sıralanmıştır.

Büyük ölçülerde alın. Bebeğiniz prematüre veya çok küçük değilse yenidoğan ölçülerinde olan giysiler önceleri tam gelseler bile bunları kullanabileceği günler sayılıdır. Üzerinde 3 aylık bebek ölçüsünde olduğu belirtilen giysiler  bile ilk aydan sonra dar gelebilir. İlk günlerde giyebileceği birkaç parça giysi aldıktan sonra asıl yoğunluğu daha büyük ölçülerdeki giysilere verin. Merak etmeyin, bebeğiniz bir süre için giysilerinin hafifçe bol olmasına aldırış etmeyecektir!
 
Türkiye de çocuk giyim sanayinde henüz yerleşmiş bir standart olmasa da; bütün çocukların ateşe dayanıklı giysiler giymeleri gerekir. Etikette bunun yazılmış olmasına dikkat edin. Bu tip giysilerin sabunla değil deterjanla yıkanması gerekir çünkü sabun ateşe dayanıklılık özelliğini kaybettirir. Kullanacağınız deterjan için etiketi inceleyin.

Bezi değiştirirken giysinin bacaklarının kolayca açılıp açılmadığını kontrol edin.
Boynu, kolu ve bacakları çok sıkı saran giysilerden uzak durun. Bunlar sağlık açısından sakıncalı ve bebek için rahatsızdır.
Yıkama talimatlarını okuyun. Çocuk giysilerinin hepsi yıkanılabilir özellikte olmalı ve ütü gerektirmemelidir.
Yenidoğan bebeğe ayakkabı giydirmeyin. Yürümeye başlayana kadar ayakkabıya gereksinimi olmayacaktır. Erken giydirilen ayakkabılar bebeğin ayaklarını deforme edebilir. Aynı şey küçük gelen ayaklı pijamalar ve çoraplar için de geçerlidir.
 
Mobilya ve Bebek Gereçlerinin Alımı


Bebek mağazalarına gittiğinizde, alabileceğiniz bebek gereçlerini seçmekte zorlanacaksınız. Bunlardan bir kısmı gerçekten gereklidir. Ancak, göz alıcı olan birçoğu gereksiz olmaktan öte kullanışlı bile değildir. Bu konuda size yardımcı olabilmek amacıyla; bebeğiniz doğduğunda elinizde olması gereken eşya ve temel gereksinimleri içeren bir listeyi aşağıda bulacaksınız.

Bütün güvenlik önlemleri düşünülmüş bir çocuk karyolası (Bkz. sayfa 10). A.B.D.'de satılmakta olan çocuk karyolaları bu özelliklere sahip olmak zorundadır. Ancak, ülkemizde çocuk eşyalarının güvenlik standartlarına uygunluk olup olmadığını kontrol etme görevi anne babaya düşmektedir. Birkaç hafta içinde bebeğinize küçük gelmeye başlayacağından, ayıracak fazladan paranız yoksa, bebek sepeti almayı düşünmeyin.

Karyolanın yatağı sertçe ve üstü kolayca temizlenebilecek şekilde kaplanmış olmalıdır. Bu amaçla bir yatak koruyucusu kullanabilirsiniz. Kullandığınız koruyucu kılıf plastik veya emici olmayan bir kumaştan yapılmışsa; bebek terlediği, kustuğu veya salyası aktığında ıslak yerde yatmaması için yatağın üstüne ıslaklığı emecek kalın bir kumaş serin.
 
Karyolanın kenar yastıkları veya diğer bir deyişle “tampon”'ları,bebeğinizin başının karyolanın parmaklıklarına çarpmasını önlemek içindir. Bu yastıkların bütün iplerinin parmaklıklara bağlı olmasını sağlayın. Çocuğunuz ayağa kalkmaya başladığında bu tamponları kaldırın, yoksa onların üstüne basarak karyoladan dışarı çıkabilir. Yenidoğanın karyolasında yastık kullanmak hem gereksizdir hemde tehlikeli olabilir.

Karyolanın yatağınaylon veya muşamba bir kılıf yerine yumuşak üstü suyu emici (pazen) ve altı tercihan su geçirmez özellikte (flanel) kumaşlardan yapılmış bir kılıfla kaplanırsa bebeğiniz için daha az terletici ve rahat olur. Bu tür kılıflar piyasada “yatak koruyucusu” veya “Alez” olarak bilinmektedir. Yatağa çift katlı bir çarşaf sermeniz ve yatağın ölçülerine uygun bir pamuk yorgan veya yumuşak bir battaniye bulundurmanız önerilir. Dışı yumuşak kumaşla kaplı ve içi parça sünger veya benzeri maddelerle gevşekçe doldurulmuş bebek yastıklarını asla kullanmayınız. Bu tür yastıkların kullanımı 36 bebekte boğulmaya neden oldukları gerekçesi ile ABD Tüketici Güvenliği Komisyonu tarafından yasaklanmıştır.
          
Güvenlik özelliklerine sahip bez değiştirme masası.Bir halı veya kaygan olmayan bir yüzey üzerine kaymayacak şekilde yerleştirilmelidir. Pencere kenarları bebeğiniz için düşme riski oluşturduğu için pencere kenarına değil duvara dayanmalıdır. Bezlerin, çengelli iğnelerin ve bez değiştirirken gerekecek diğer malzemelerin bebeğin ulaşamayacağı ancak sizin elinizin altında olacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Çekmece raf ve sehpaları bu esaslara uygun olarak yerleştirirseniz; bezi değiştirirken -bir saniye için bile olsa- bebeğinizin yanından ayrılmak zorunda kalmazsınız.

Geniş plastik bir bebek yıkama küveti. Eğer bebeğiniz bir aydan küçükse onu mutfak lavabosunda yıkayabilirsiniz ancak muslukların oynar başlıklı olması ve bebeği yıkarken uzaklaştırılması gerekir. Bir aydan büyük bebekler etrafa uzanıp muslukları açabilirler bu nedenle ilk aydan sonra bebeği ayrı bir banyo küvetinde yıkamanız daha güvenlidir. Bebeğinizi yıkayacağınız yerin temiz olduğundan emin olun. Küvetin içinin kaygan olmaması tercih edilir.

Güvenlik Uyarısı: Bebek Sepetleri ve Beşikler
Birçok anne-baba bebeği kendi odalarına alırken kolaylık sağlaması yani kolayca taşınabilme özelliğinden ötürü beşik ve bebek sepetlerini tercih ederler. Bu konuda karar verirken bebeklerin hızla büyüdüğünü unutmayın. Birinci ay uygun olan bir beşik veya sepet, bebeğiniz iki aylık olduğunda artık küçük gelebilir. Bebeğin ilk yatağını satın almadan önce aşağıdaki özellikleri okumanız; uzun süre kullanılabilen, güvenli bir yatağı seçmeniz için size yardımcı olacaktır.
 
1. Beşik ya da sepetin tabanı dağılmayacak kadar sağlam olmalıdır.
2. Beşik ya da bebek sepetinin tabanı birisinin çarpması durumunda devrilmeyecek kadar   geniş olmalıdır.
 
Katlanabilir ayakları olan sepetlerin ayakları kullanım süresince düz bir şekilde  kilitlenebilmelidir. Bebek bir aylık veya beş kiloluk olduğunda (hangisi önce gelirse) artık sepette yatırılmamalı kendi yatağına terfi etmelidir.
 

Bebeğin odası ve içindeki herşey temiz ve tozsuz olmalıdır. Pencereler ve yer döşemesi dahil her türlü yüzeyin yıkanabilir özellikte olması gereklidir. Aynı kural odanın içinde duran oyuncaklar için de geçerlidir. Popüler bir hediye olan oyuncak ayılar ve diğer doldurulmuş hayvan oyuncaklar bebeğiniz yanında sevimli durmalarına ve çocuk için eğlendirici olmalarına karşılık özellikle tüylü olanları çok toz tutar ve burun tıkanıklıklarına yol açarlar. Bebeğiniz bunlarla oynamayı aylar sonra öğreneceğinden o zamana kadar saklayabilirsiniz.
 
 Güvenlik Uyarıları:Bebek Karyolası
Bebeğiniz karyolasında iken genellikle görme alanınızın dışında ve tek başına olacaktır. Karyolası bu nedenle tamamen güvenli bir ortam olmalıdır. En sık görülen karyola kazası olan “düşmeler” aynı zamanda önlemi en kolay alınabilecek olan kazadır. Karyola içinde yüksek yerleştirilmiş bir yatak,  parmaklıkları indirilmiş durumda bırakılan bir karyola, çocukların düşme olasılığını artıran unsurlardır. Çocuğunuza karyola seçerken şunlara dikkat etmeniz gerekir:

■ Parmaklıkların arası 6 cm'den fazla yani çocuğun başını kıstıracak kadar aralıklı olmamalıdır.

■ Başucunda ya da ayakucunda  başının sıkışabileceği açıklıklar olmamalıdır.

■ Karyolanın köşelerinde çıkıntı varsa bunları çıkarın veya kesin. Gevşek giysiler bunlara takılarak çocuğun boğulmasına yol açabilir.

Eski karyolaların birçoğu kurşunlu boyalarla boyanmış olduklarından, parmaklık rayları aşındıkça karyolayı çiğnemeye çalışan çocukta zehirlenme yapabilirler (bu gerçekten olmaktadır). Önlem olarak eski boyaları kazıyın ve kurşunsuz, kaliteli, emayeli boyalarla boyayın. Havalandırması iyi olan bir odada kurumasını bekleyin. Yan parmaklıkların üstüne plastik şeritler yapıştırın (bunları çocuk mobilyaları dükkanlarında bulabilirsiniz).

Diğer çocuk karyolası kazalarından korunmak için şunlara dikkat etmelisiniz:

1. Yeni bir yatak aldığınızda bütün plastik paketleme materyalini çıkarıp atın. Bunlar çocuğun boğulmasına yol açabilirler. Yatağa kalın bir plastik kılıf veya yatak koruyucusu geçirecekseniz bunun gevşek olmamasına dikkat edin. Fermuarlı kılıfları tercih edin.

2. Bebeğiniz oturmaya başladığı anda yatağın seviyesini indirerek, kenarlara yaslandığında düşemiyeceği ve tırmanamayacağı kadar derin bir konuma getirin. Ayağa kalkmayı öğrendiğinde ise en alt seviyeye indirin. Düşmeler en sık, bebek tırmanmaya çalıştığında meydana gelir. bu nedenle, boyu 75 cm olduğunda veya parmaklık seviyesi boyunun 3/4'ünün altında kaldığında onu başka bir yatağa alın.

3. En alt seviyeye indirdiğinizde, karyola rayının üst kısmı yataktan en az 10 cm yüksekte olmalıdır (yatak en üst seviyede olsa bile). Parmaklıkların kilidi çocuğunuz tarafından açılamayacak şekilde olmalıdır. Çocuğunuz karyolanın içindeyken parmaklıklar daima yukarı kaldırılmış olmalıdır.

4. Bebeğinizin yatakla karyola arasına kayıp sıkışmaması için yatağın karyolaya tam olarak oturması arada boşlukların kalmaması önemlidir.  Yatağın kenarlarından üç veya daha çok parmağınız girebiliyorsa karyolaya tam olarak uyan bir yatak alın.

5. Metal parmaklıklarda sivri, çapaklı veya keskin herhangi bir kısım olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Ahşap karyolalarda ise çatlak veya kıymık olmamasına dikkat edin. Karyolanın parmaklıklarında diş izleri görürseniz parmaklıkların üstünü plastik şeritlerle boydan boya kapatın (bunları çocuk mobilyası satan yerlerin birçoğunda bulabilirsiniz.).

6. Bebeğiniz küçükken karyola kenarlarına tampon yastıklarını yerleştirin. Bu yastıkların karyolayı çepeçevre sardığından ve kenarlara enaz altı yerden sıkı bir biçimde bağlı olduğundan emin olun. Bebeğin boynuna dolaşmasına olanak vermemek açısından bu bağların en fazla 14 cm olmasına dikkat edin.

7. Çocuğunuz tutunarak ayağa kalkmaya başladığında kenar  yastıklarını, oyuncak  hayvanları, kısaca üzerine basarak dışarıya atlayabileceği herşeyi yatağın içindan çıkarın.

8. Eğer karyolanın üstünde dönence türü oyuncak varsa, bunun karyolaya sağlam bir şekilde takıldığından emin olun. Bu oyuncağın uzanamayacağı kadar yüksekte olması ve hangisi önce gelirse; 5 aylık olduğunda ya da oturabildiği zaman sökülmesi gereklidir.

9. Çocuk vücudunu  el ve ayakları ile kaldırmaya başlar başlamaz,karyolaya asılan tüm oyuncakları kaldırın. Eli ile oynaması ve yakalaması için karyolaya gerilen “beşik jimnastiği” benzeri oyuncaklar çocuğunuzun çekmelerine ve yakalamalarına karşı dayanıklıdır ancak çocuk bunların üstüne düştüğü taktirde ona dolanabilir.

10. Düşmelerin en tehlikelisini önlemek için çocuğun karyolasını pencere yanına yerleştirmeyin.

(*) Çocuk eşyalarında güvenlik standartları henüz ülkemizde yerleşmemiştir.Örneğin A.B.D.'de1985'den sonra yapılmış tüm çocuk karyolaları genel güvenlik standartlarına uygun olmasına karşın ülkemizde bebeğinize alacağınız eşyaların güvenli olup olmadıklarını kontrol görevi yine size;  anne-babaya düşmektedir.
  
 Bebek odasındaki hava çok kuru iseçocuk hekiminiz size odaya serin buhar verecek  bir nemlendirici kullanmanızı önerebilir. Ayrıca, nezle grip gibi nedenlerle bebeğinizin burnu tıkandığında “serin buharlı oda nemlendiricisi”nden yararlanabilirsiniz. Eğer bir hava nemlendiricisi kullanıyorsanız kullanma kılavuzundaki talimatlara uyarak çalışmadığı zamanlarda suyunu boşaltın ve düzenli olarak temizleyin. Eğer bunu yapmazsanız içindeki suda bakteriler ve küf üreyebilir. Sıcak buhar çıkaran hava nemlendiricileri haşlanmalara-yanıklara yol açabileceğinden önerilmezler.
Bebeğinizin kesinlikle zevk alacağıeşyalardan biri tepesine asılacak dönencelerdir.  Değişik şekilli ve parlak renkli bir tanesini seçin. Bazıları çok güzel melodiler de çalarlar. Dönenceyi seçerken yanlardan veya üstten değil; ona bebeğinizin göreceği açıdan yani alttan bakın.  Yanlardan ve üstten bakıldığında güzel görünenleri almamaya çalışın bunlar bebeğin değil, daha çok sizin zevkinize göre tasarlanmışlardır. Bebeğiniz oturmaya başladığında bu oyuncaklara uzanıp kendine zararlı bir hale getirebilir. Bu nedenle, oturmaya başladığında veya beş aylık olmadan önce bu oyuncakları kaldırın.
Sallanan koltuk, müzik kutusu, kaset  plak veya CD çalar; çocuk odası için akıllıca seçimlerdir. Oturduğunuz koltuğun sallanması kucağınızın yatıştırıcı etkisini arttırır. Bebeğiniz için hafif bir müzik çalmanız, yanında olmadığınız zamanlarda onu rahatlatacak ve uyumasına yardımcı olacaktır.
Bebeğinizin odasındaki ışıklarınyumuşak olmasını isteyeceksiniz. Karanlık olduğunda ise bir gece lambası bırakabilirsiniz. Bu lamba onu daha rahat kontrol etmenize yardımcı olduğu gibi bebek daha büyüdüğünde gece uyanınca kendini güvende hissetmesini sağlar. Bütün lambaların ve kordonların bebeğin ulaşabileceği mesafeden uzak olduğuna emin olun.

 

Diğer Çocuklarınızı Bebeğin Gelişine Hazırlamak

Başka çocuklarınız da varsa, onlara “yeni bir bebek gelecek” haberini  ne zaman ve nasıl vereceğinizi dikkatli bir şekilde planlamanız gerekir.  Dört yaş ve daha büyük bir çocuğun, haberi, yakınlarınıza ve ailenize söylediğiniz anda duyması gereklidir. Aynı zamanda ona, bir bebeğin meydana gelişini ve hamileliği basitçe anlatıp bebekle aralarındaki bağı açıklamak gerekir. Leylekler hakkındaki hikayeler sevimlidir ancak, bunlar, küçük çocuğunuzun durumu anlamasına ve kabullenmesine yardımcı olmayacaktır. Bebeklerin nereden geldiği konusunda yazılmış basit ve resimli kitaplar size bu konuda yardımcı olabilir.
Hamile kaldığınızda çocuğunuz dört yaşının altında ise, söylemeden önce bir süre bekleyebilirsiniz. Bu yaşlarda kendiyle çok ilgili olduğundan doğmamış bir bebek gibi soyut bir kavramı anlaması zor olabilir. Ancak;bebek odasına eşyalar almaya başladığınızda, onun eski karyolasını çıkardığınızda, bebek giysileri satın almaya ve dikmeye başladığınızda, neler olduğunu ona anlatmanız gerekir. Annesinin büyüyen karnı hakkında sorular sorduğunda bu fırsatı değerlendirerek ona olanları (basit bir şekilde) açıklamaya çalışın. Resimli kitaplar küçük çocuklar için de yardımcı olabilirler. Hiç soru sormasa da, çocuğunuzla hamileliğin son aylarında bu konuyu konuşun. Eğer kardeşe hazırlama eğitimi  veren bir hastane varsa, çocuğunuzu oraya götürüp bebeğin nerede doğacağını ve onu nerede ziyaret edebileceğini gösterin. Diğer yeni doğanları ve onların kardeşlerini göstererek, nasıl yakında onun da abla ya da abi olacağını anlatın.
Bebek doğduktan sonra herşeyin eskisi gibi olacağı konusunda söz vermeyin, telkinde bulunmayın. Çünkü ne kadar çabalarsanız çabalayın birçok şey değişecektir. Onu eskisi kadar sevmeye devam edeceğinizi anlatın ve bir kardeşe sahip olmanın olumlu yanlarını anlamasına yardımcı olun. 
 
“Bebek geliyor” haberini açıklamanın en zor olduğu dönem 2-3 yaş  gurubundakilerdir. Bu yaşlardaki çocuklar size çok bağlıdır ve sizinle geçireceği zamanı, sahip olduğu şeyleri ve sizin sevginizi neden paylaşmak zorunda olduğunu henüz anlayamaz. Çevresinde oluşan değişiklikler konusunda çok hassastır ve yeni bir aile üyesi fikri ona tehdit edici görünebilir. Kıskançlığını hafifletmek ve bu duyguyu yenmesine yardımcı olmanın en iyi yolu, bebek hazırlıklarına onun da katılmasını sağlamaktır. Giysiler ve bebek odası için yaptığınız alışverişlere onunla çıkın. Kendisinin bebeklik resimlerini gösterin. Eskiden onun olan eşyaları bebek için kullanacaksanız, bir süre onlarla oynamasına izin verdikten sonra hazırlayın.
Çocuğunuz için; tuvalet eğitimi, bebek karyolasından yatağa geçmek, yatak odasını değiştirmek veya ana okuluna gitmek gibi büyük çapta değişiklikler tasarlıyorsanızbunları bebek doğmadan önce gerçekleştirin. Bu mümkün değilse, bu değişimleri bebek eve iyice yerleştikten sonraya erteleyin. Yoksa çocuk, yeni bebeğin kendisi için yarattığı sorunların üstüne eklenen kendi ile ilgili bu tür değişikliklerin stresini birlikte yaşar ve bunalıma düşebilir.

   
   

Neler olduğunu anlatmak için, annesinin büyüyen “karnı” hakkındaki sorduğu soruları fırsat olarak değerlendirin.

 Çok küçük çocuklar için resimli kitaplar yardımcı olabilir.

 

 


 
 
Hergün özel bir zamanı büyük çocuğunuzla birlikte olmak için ayırın.

 Bir bebeğin doğacağı haberini aldığında veya bebek doğduğunda,  çocuğunuzun davranışlarında gerileme görürseniz endişelenmeyin. O da küçük kardeşi gibi; biberonunu tekrar kullanmak, altına bez bağlatmak veya yanınızdan ayrılmak istemezse endişelenmeyin.Bu davranışları sizin ona olan ilginizi ve sevginizi sorgulamak için sergilemektedir. Bu tür isteklerini ona sevginizin ve ilginizin sürdüğünü göstermek için bir fırsat olarak değerlendirin. Azarlamak ve yaşına uygun davranmasını söylemek yerine, uygun isteklerini yerine getirin. Üç yaşında tuvaletini söyleyen bir çocuk yeniden bez kullanmak isteyebilir ve bu davranışını birkaç gün sürdürebilir, bunun gibi beş yaşına gelmiş bir çocuk uzun zaman önce bıraktığı, unuttuğunu sandığınız bebeklik battaniyesini isteyip bir hafta elinden bırakmayabilir. Ancak, bir süre sonra, aile için yeni kardeşi kadar önemli olduğunu anladığında normal davranışlarına dönecektir.
Yeni gelen bebek düşüncelerinizi ve zamanızınızı dolduracaktır. Ancak, ne olursa olsun, hergün kendiniz ve büyük çocuğunuz için özel bir zaman ayırmanız gereklidir. Beraber okuyun, oyunlar oynayın, müzik dinleyin veya sadece konuşun. Yaptıkları, düşündükleri ve hissettikleri ile ilgilendiğinizi belli edin. Bu konuşmaların içeriği bebekle ilgili konularla kısıtlı kalmamalı çocuğunuzun yaşantısının tüm boyutlarına uzanmalıdır.
Bebeğin Doğumuna Kendinizi Hazırlamak
Hamileliğin son dönemlerinde değişik duygular yaşayacaksınız .Örneğin, hem herşeyin biran önce olmasını hemde yeterli zaman olmadığı ikilemini yaşayacaksınız. Bebeğin bir an önce doğmasını isterken o gelmeden önce herşeyin kusursuz ve düzenli olması için yeterli süre olup olmadığı konusunda endişe duyacaksınız. Beklenen doğum yaklaştıkça - hatta bazı durumlarda geciktikçe - kendi sıkıntılarınızın yanında başkalarının heyecanlarını yatıştırmak zorunda kalacak  ve sizi merak eden sevdiklerinizden sayısız telefonlar alacak, onları yatıştırmak durumunda kalacaksınız. Hamileliğin getirdiği fiziksel sıkıntılara birde bu tür sosyal baskılar eklenince; dokuzuncu ay size hiç bitmeyecekmiş gibi gelebilir. Unutmayın, hikayenin güzel bir sonu vardır. Bu nedenle, boş zamanlarınızı mümkün olduğunca keyif alarak geçirin.
   Gebeliğinizin son dönemlerinde zamanınızı akıllıca kullanarak doğumdan sonra yapmanız gerekecek birçok işi aradan çıkarabilirsiniz. Örneğin:
qDoğumu haber vermeniz gereken insanların bir listesini yapın. Nasıl haber vereceğinize karar verin, mektup veya kartpostal ile bildirmeye karar verdiklerinizin zarflarına adresleri yazın.
qBir miktar yemek pişirin ve buzluğa koyun. Bebek doğduktan sonra bir süre yemek meyebilirsiniz.
qÇocuk bakımı ve ev temizliği için yardımcıya ihtiyaç duyuyorsanız ve maddi olarak karşılayabilecek durumdaysanız, adaylarla konuşun (Çocuk Bakımı için geçici eleman bulma bölümüne bakın. S:152) Yardımcıya ihtiyaç duymayacağınızı düşünseniz bile elinizde gerektiği anda ulaşabileceğiniz kişilerin bir listesi bulunsun.
qDoğum için son dakika hazırlıklarınızı dokuzuncu aya girmeden yapın. Yapılacak işler listesinde şunlar bulunmalıdır:
qHastanenin ismi, adresi ve telefon numarası.
qBebeğinizin doğumunu yaptıracak hekimin veya ebe hemşirenin ve o anda hekim bulunamazsa yerine bakacak kişinin adı, adresi ve telefon numarası.
qHastane veya doğum merkezine en çabuk ve kolay gidilen yol.
qHastanenin doğum servisinin girişi.
qAcil bir durumda başvuracağınız ambulans servisinin telefon numarası.
qSizi hastaneye götürecek olan kişiyle aynı evde oturmuyorsanız, onun telefon numarası.
qDoğum için ve hastanede kaldığınız süre boyunca gerekli olacak  eşya ve malzemelerin hazır bir şekilde bulunduğu bir çanta. Bu çantaya; temizlik malzemeleri, giysileriniz, ziyaretçilerin ellerini mikroptan arındırmak için kolonya, arkadaş ve akrabalarınızın adres ve telefon numaraları, okumak için birkaç dergi veya kitap, bebeği taşımak için ince pamuk bir battaniye ve eve giderken bebeğe giydireceğiniz  çamaşır ve giysiler yerleştirilmelidir.
qBebeği güvenli bir şekilde eve getirebilmek için bebek araba koltuğu. Bu koltuğun güvenlik standartlarına uygun olması gereklidir. Bebeği, yüzü arabanın arkasına dönük olacak şekilde yerleştirin. Bebek  desteksiz bir şekilde oturana veya dokuz kiloya ulaşana dek, ve en azından ilk 4-6 ay boyunca arkaya dönük pozisyonda oturtulmalıdır. Koltuk daha sonra bebeğin  öne dönük olacağı konumda  bağlanabilir.
qBaşka çocuklarınız varsa, siz hastanede iken onlarla ilgilenecek kişileri ayarlayın.
 
Bebeğiniz doğduğunda bunca ay boyunca size çok yakın ancak çok da gizemli görünen bu yeni insanla birdenbire karşılaşacak, hiç bitmeyecekmiş gibi gelen hamilelik süresi ve bu süre içinde çektiğiniz tüm sıkıntıları unutacaksınız. Çocuğunuzun gelişimi, sağlığı ve anne-baba olarak sizi bekleyen görevlerle ilgili birçok bilgiyi; doğum öncesi eğitim bilgilendirmelerinde, çeşitli konularda yapacağımız kurslarda, ofisimize geldiğinizde sizlere vereceğimiz buna benzer dokümanlarla ve hekiminizle yapacağınız karşılıklı görüşmelerle edineceksiniz.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Ömer Südekan

Etiketler
Bebek
Doç. Dr. Ömer Südekan
Doç. Dr. Ömer Südekan
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube