Yaz içeceklerine farklı alternatifler.

Hava sıcaklıkların yüksek seyrettiği bu mevsimde en büyük tehlike vücudumuzu “ susuz bırakmak” veya tüketimini azaltmak, veya su içmeyi sevmemek.. dilerim son söylediğimizi hiç uygulamıyorsunuz.

Bu mevsimde hepimiz terleme yolu ile su kaybederiz, üstelik kaybettiğimiz su ile beraber vitamin ve mineral kaybını da yaşarız..Eğer günlük beslenmemizde mevsim sebze meyvesini düzenli, yeterli tüketiyorsak bu kayıp nispeten daha azdır.

Ancak hem meyve sebze tüketimini sevmeyenler, hem de sigara içenler önerilerimize bir kat daha dikkat etmeleri kendi sağlıkları için gereklidir.

Sebzeli karışımlar

Sade büyükçe bir bardak su

Bir su bardağı ayıklanmış körpe ıspanak/maydanoz/dereotu

Bir adet kivi/ yeşil elma/ 8-10 adet çekirdeği çıkarılmış vişne veya böğürtlen

Birkaç parça buz….

Sodalı ayran;

Bir bardak yoğurt,

Bir adet sade soda

İstenilen kadar buz parçacıkları

yarım bardak su

bütün malzemeleri blendır edin sıcak havalarda tüketin

Not: özellikle sıcak havalarda terleme ile birlikte sodyum kaybı da yaşarlar. Bunu önlemek için bu içerikte bir içecek alternatifi yaratabilirsiniz.. Ancak soda tükettiğiniz öğünlerde su tüketimini de artırmalısınız.

Yeşil ayran;

Büyükçe boy bir bardak su,

Orta boy bir bardak yoğurt

Yarım demet maydanoz / dereotu/ nane/ rezene

Birkaç parça buz..bütün malzemeleri blendır edip günde iki kez tüketebilirsiniz. . bir bardak yeşil ayranla; hem kalsiyum, hem C vitamini hem de antioksidan öğeleri tüketmiş olursunuz

Kırmızı / turuncu ayran

Bir orta boy domates/ bir küçük boy kırmızı pancar/ bir orta boy havuç

Büyükçe bir bardak su

Orta boy bir bardak yoğurt/ kefir

Birkaç parça buz

Bütün malzemeleri iyice blendır edin sıcak havalarda günde iki kez tüketebilirsiniz, Fazlaca hazırlayıp aile bireylerine ve arkadaşlarınıza ikram edebilirsiniz.

Özellikle domates ve havuçtaki A vitamini ve flavanoid içerikli antioksidanlar görme fonfsiyonu ve bağışıklık sistemi için oldukça değerlidir…afiyet olsun

Meyveli ayran/süt/ kefir

Büyükçe bir bardak su

Bir orta bardak yoğurt

Birkaç parça buz

Sevdiğiniz bir porsiyon mevsim meyvesi( kavun, karpuz, şeftali, böğürtlen, çilek, erik( özellikle kabızlık problemi çekenler, yoğurt yerine süt ve kefir kullanarak) bu seçeneği tüketebilir. Bütün malzemeleri blendır edelim…Afiyet olsun

Ayşe CENGİZ

Beslenme Uzmanı


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!