Yaz aylarında cinsel yolla bulaşan hastalıklarda artış var !
Yaz aylarında cinsel yolla bulaşan hastalıklarda artış var !

—Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedir?
—Büyükşehirlerimizde daha çok görülüyor
—Son yıllarda neden artıyor?
—40'tan fazla cinsel yolla bulaşan hastalık var
—Ölüm nedenleri arasında ilk 5'te
—Belirtileri neler?
—Erkeklerden kadınlara daha kolay bulaşıyor
—Kuluçka süreleri farklı
—Tedavisi kolay
—Korunmak için neler yapmalıyız?
—Saklamayın, bir hekime başvurun!
—Hemen suçlamayın!

Türkiye'nin açıklamalarıyla gündem yaratan ve adından en çok bahsedilen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği-CİSED'in yaptığı bir araştırmaya göre; yaz aylarında cinsel yolla bulaşan hastalıklarda artış var. CİSED'in yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, yaz aylarında cinsel yolla bulaşan hastalıklarda artış var. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar en çok haziran, temmuz ve ağustos aylarında görülüyor. En çok görülen cinsel yolla bulaşan hastalık ise Gonore. Ayrıca Klamidyoz, Kandidiyazis, Trikomoniyazis ve Genital Herpeste sık görülen diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Ayrıca evlilik gibi uzun süreli ilişkiler yaşayan ve yeni tanıştığı biriyle korunmadan ilişkiye giren kişilerin %80'nin de yakalandığı veya yakalanacağı cinsel yolla bulaşan hastalıklarını partnerlerinden saklamayı tercih ettikleri tespit edildi.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedir?

Genel olarak cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan mikropların neden olduğu üreme organlarının enfeksiyonlarının “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” olarak adlandırıldığını söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Özellikle nüfusu kalabalık olan büyük şehirlerde daha önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan ve önceleri zührevi hastalıklar olarak anılan cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir kısmı yalızca genital bölgede belirtilere neden olurken diğer bir kısmı da tüm vücudu etkileyen genel belirtilere neden olabilir” dedi.

Büyükşehirlerimizde daha çok görülüyor

Çeşitli kültürlerden, çok çeşitli şehirlerden ve ülkelerden gelen insanların fazlaca yaşadığı yerler olan büyük şehirlerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha fazla görüldüğünü söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Cinsel yolla bulaşan hastalıklar başlığı altında toplanan hastalıklar; hayatı tehdit eden hastalıklar olabileceği gibi; hayati tehlikesi olmayan ancak kalıcı hasarlar bırakabilen enfeksiyonlar şeklinde; yada enfeksiyon süresince çok çeşitli belirtilere yol açan, kişiyi rahatsız eden ve daha sonra giderek hafifleyen seyir izleyecek şekilde olabilir. Bu nedenle mutlaka bir hekim muayenesi ve tedavisi gerekir" dedi.

Son yıllarda neden artıyor?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların eski çağlardan beri varolan ve güncelliğini hiçbir zaman kaybetmemiş hastalıklar grubunda olduğunu söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Cinsel yolla bulaşan hastalıklar halen önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu hastalıkların artış nedenlerine göz atıldığında; cinsel konularda bilgi eksikliği, eğitim yetersizliği, toplumun sosyo-ekonomik yapısında meydana gelen bozukluklar ve özellikle ahlak kavramlarındaki değişiklikler, göçler, iç ve dış turizm, uyuşturucu ve alkol alışkanlıklarının artması, fahişelik, eşcinsellik, genelev alışkanlığı, gizli buluşma yerleri ile mücadele ve kontrollerin yetersizliği, gebeliği önleyici yöntemler ve ilaçlar ile gebe kalma korkusunun ortadan kalkması gibi nedenler ön planda yer almaktadır” dedi.

40'tan fazla cinsel yolla bulaşan hastalık var

Yaklaşık 40'dan fazla cinsel yolla bulaşan hastalık olduğunu söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Bunlar arasında en sık rastlanılan cinsel yolla bulaşan hastalıklar şunlardır: Bel Soğukluğu yani Gonore, Klamidyoz, Kandidiyazis, Trikomoniyazis, Hepatit B, Frengi, Yumuşak Şankır, Granuloma İnguinale, Genital Herpes, Lenfogranuloma Venerium vb.” dedi.

Ölüm nedenleri arasında ilk 5'te

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) dünyada ölüm nedenleri listesinde ilk 5'de yer aldığına dikkat çeken CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ancak cinsel hastalığı olan birisiyle girilen cinsel ilişki sırasında yada fiziksel temas sonucunda bulaşabilir. Doğal olarak birden fazla cinsel partneri olan kişiler daha fazla risk altındadırlar. AIDS virüsü, hepatit B virüsü ve frengi mikrobu kanda da bulunduğundan cinsel ilişki dışında kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklardır. Bulaşmada kontrolsüz kan nakli, steril yani mikroplardan arındırılmış olmayan şırınga ve iğneler, kesici ve delici aletler de rol oynar veya temiz olmayan iğnelerle dövme yapılması, kulak delinmesi gibi yollarla bulaşabilir. Damar içi uyuşturucu bağımlılarının kullandıkları şırınga ve iğneler ile bu hastalıkların bulaşma riski vardır. AIDS virüsü, hepatit B, frengi, bel soğukluğu, herpes ve klamidyoz adı verilen hastalıklar gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabilir. Ama başkasının bardağını veya çatal kaşığını kullanmakla cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmazsınız. Ayrıca başkasının nefes ve öksürüğünden, onunla el sıkışmak ve öpüşmekle, böcek ve sivrisinek ısırması, tuvaletlerde klozet kapağından, yüzme havuzları veya hamamlardan da bu hastalıklar bulaşmaz” dedi.

Belirtileri neler?

Özellikle yaz aylarında cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bir artış görüldüğünü söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “İdrar yaparken yanma, acıma, sık sık idrara gitme, peniste, vajinada, makatta veya ağızda yaralar, siğiller ve içi su dolu kabarcıklar oluşması, penis, vajina veya makattan su gibi, süt gibi, beyaz, sarımtırak veya yeşil ve kokusu normal vajina akıntısından farklı akıntı olması, kasık kıllarında, makatta veya vajina etrafında kalıntı, kasıklarda şişkinlikler ve bezeler, yumurtalıkların birinde veya her ikisinde ağrı, karnın alt bölümünde ağrı, cinsel ilişkiden sonra kanama gibi şikayetler; cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görülen belirtileridir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bu belirtilerden biri yada birkaçı beraberce görülebilir, ancak bunlar başka hastalılara da bağlı olabilirler. Bu nedenle mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmelidir” dedi.

Erkeklerden kadınlara daha kolay bulaşıyor

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların kadının anatomik özellikleri nedeniyle erkekten kadına daha kolay bulaştığını söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Hayatı tehdit eden enfeksiyonlar hariç, diğerleri genellikle kadınlarda daha kolay kalıcı hasar bırakırlar ve daha şiddetli belirtilere neden olurlar. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önemli bir kısmı kronik seyirlidir, yani bir kez bulaştıktan sonra hiçbir belirti vermese de vücutta enfeksiyon etmeni yaşamaya devam edebilirler. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında virüslere bağlı oluşanlar için henüz kesin etkili bir tedavi şekli geliştirilememiştir” dedi.

Kuluçka süreleri farklı

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüphelenildiğinde tanı konması ve tedavi için mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Cinsel temastan sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıkması için geçen süreye kuluçka süresi denir ve hastalıktan hastalığa fark gösterir. Her zaman belirti olmayabilir. Bu süre bel soğukluğunda günler, klamidyoz ve hepatit B'de haftalar, frengide aylar yada AİDS'te yıllar ile ifade edilebilir. Bazen de rahatsız etmeyecek kadar hafif belirtileri olabilir. Özellikle kadınlarda bazen hiç belirti görülmez. Ancak, tedavi edilmediği sürece, belirtisiz enfeksiyonu olanlar, bilmeden hastalığı başkalarına bulaştırırlar. Bu da önemli bir halk sağlığı problemi olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Tedavisi kolay

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların genellikle tedavi edilebildiğini söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Ancak AİDS'in tedavisi yoktur. Ayrıca Hepatit B'den de aşı ile korunabilirsiniz. Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanıp tedavi edilmezseniz bu ciddi sonuçlar verebilir. Kısırlık yada kadınlarda dış gebelik vb. Ayrıca bir cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanmak, malesef AIDS virüsünü almayı kolaylaştırır” dedi.

Korunmak için neler yapmalıyız?

Cinsel yolla bulaşan hastalık belirtilerinin kaybolsa da, hastalıkların genellikle kendiliğinden iyileşmediğini söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkmayın, utanmayın, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için bir hekime başvurun ve tedavi olun. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için cinsel ilişkide mutlaka kondom kullanın. Ayrıca cinsel partner sayısının artmasının, hastalık bulaşma riskini de arttırdığını unutmayın. Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma olabileceğini unutmayın. Alkol ve uyuşturucunun doğru ve sağlıklı düşünmeyi engelleyerek, cinsel ilişki sırasında olumsuz davranışlara neden olabileceğini ve bu şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskinizi arttıracağını aklınızdan çıkarmayın. Size nakledilecek kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığını mutlaka sorun. Başkalarının kullandığı şırınga ve iğneyi kullanmayın. Bir defa kullanılıp atılan şırınga ve iğne kullanılmasını isteyin. Hamile iseniz, doğum öncesi dönemde düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırın. Ama herşeye rağmen bu tür bir hastalığa yakalandıysanız; cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunun tedavisinin kolay olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Genellikle tanı için laboratuar incelemeleri gerekebilir. Verilen tedaviyi, şikayetleriniz geçse bile tam uygulayın. Tedavi süresince cinsel ilişkide bulunmayın yada ilişki olduğunda siz veya partneriniz kondom kullanın” dedi.

Saklamayın, bir hekime başvurun!

Evlilik gibi uzun süreli ilişkiler yaşayan ve yeni tanıştığı biriyle korunmadan ilişkiye giren kişilerin %80'nin yakalandığı veya yakalanacağı cinsel yolla bulaşan hastalıklarını partnerlerinden saklamayı tercih etmelerinin çok yanlış bir davranış olduğunu söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Hastalığın size bulaştığı andan sonra ve tedavi süresince hastalığı cinsel ilişkide bulunduğunuz herkese bulaştırabilirsiniz. Bu nedenle kontrol ve tedavi için geçmişte cinsel ilişkide bulunduğunuz insanları uyarmalısınız. Cinsel yolla bulaşan hastalığı olmayan ve başka biriyle ilişkisi olmayan tek bir partnerle cinsel ilişki kurmaya özen gösterin. Çünkü sizin tek partneriniz olabilir. Ama partnerinizin başka bir partneri daha olmadığından da emin olun. Başkasıyla cinsel ilişkiye girdiğini bildiğiniz yada düşündüğünüz herkesle kurulan ilişki şüphelidir ve topluma karşı önemli bir sorumsuzluktur. Güvenli cinsel ilişki için mutlaka kondom kullanın” dedi.

Hemen suçlamayın!

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tüm diğer bulaşıcı hastalıklar gibi bildirimi zorunlu hastalıklar grubunda yer aldığını söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu için cinsel ilişki dışında da çeşitli bulaşma yolları mevcuttur. Bu yüzden bu hastalıklardan birine yakalanan kişiyi partnerinin hemen sadakatsizlikle itham etmesi haksızlık olabilir. Bu nedenle hemen suçlamayın, yargısız infaz yapmayın. Dahası cinsel yolla bulaşan hastalıklarda görülen belirtiler başka hastalıklarda da görülebilir ve yalnızca belirtilere dayanarak, tanı konmadan karşı tarafı suçlamak anlamsızdır” dedi.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!