Vertigo, kişinin denge mekanizmasının bozulması rahatsızlığına verilen addır. Hasta bu süreçte etrafındaki nesnelerin etrafında dönüyormuş hissine kapılır. Şiddetini artırması ile kişinin hayatını olumsuz şekilde etkileyen vertigo baş hareketi ile, perde asarken, araba ile geri manevra yaparken ve daha bir çok basit hareket sonucu ile kendisini gösterir.

Vertigo bir çok hastalık ile beraber ortaya çıkabilmekle beraber her baş dönmesi vertigo değildir. Meniere hastalığı, migren, aşırı alkol kullanımı, beyin travmaları vertigoyu tetikleyici unsurlardır.

VERTİGO KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Vertigo bir çok hastalık ile beraber cereyan edebilecek bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla meniere hastaları, beyin kanaması geçirenler, migren hastaları, angziete olanlar risk grubundadır. Hastalıkların yanı sıra sigarayı ve alkolu aşırı tüketenler vertigo riski taşımaktadır.

VERTİGO TEDAVİSİ

Vertigo çoğu zaman başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Dolayısıyla öncelikle doğru teşhis yapılmalı devamında ona göre tedavi uygulanmalıdır. Öncelikli tedavi fiziksel egzersizler ve bazı manevralardır. Bu tedavi süreci baş dönmesi ataklarını azaltacak ilaçlar ile desteklenir. Durumu ilerlemiş hastalarda cerrahi müdahale uygulanır.

VERTİGO VE BEYİN CERRAHİSİ

Vertigo bir iç kulak problemi olabileceği gibi beyinsel sinirlerin işleyişindeki bozukluktan da kaynaklanabilir. Bu bozukluk bir travma sonucu, beyin kanaması veya damar tıkanıklığı ile gerçekleşmiş olabilir. Dolayısıyla bu tür durumlarda Vertigo tedavisi uzman beyin cerrahları tarafından uygulanır.


Ankara Beyin Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!