Beyin kanaması nedir ve kimlerde görülür?

Beyin kanaması nedir ve kimlerde görülür?

Beyin kanamaları çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepler arasında travma olabilir. Başa alınan darbe kafa tasında ve damarlarda kanamaya neden olabilmektedir. Travmaların yanı sıra tansiyon hastaları ciddi risk grubundadır. Yüksek tansiyon ile beraber oluşan basınç kılcal damarlarda çatlamaya ve kanamaya yol açar. Şeker hastaları, alkol bağımlıları, sigara tüketenler risk grubuna dahildir.

Bunun dışında bir başka kanama nedeni anevrizmadır. Beyin anevrizması damar duvarlarındaki zayıf bir noktada oluşan balonlaşmadır. Damarın zayıf noktasında oluşan bu balonlaşma basınçla beraber patlayabilir kanın beyin içerisine akmasına sebep olur. Bu tip kanamalar ciddi kanamalardır, kişide kalıcı hasarlara sebep olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Dolayısıyla şüpheli durumlarda hastanın acile götürülmesi zorunludur.

BEYİN KANAMASI TEDAVİSİ

Beyin kanaması tedavisi için öncelikle MR yardımı ile kanamanın olduğu bölge tespit edilmelidir. Tespitin ardından anjıo ile anevrizmatik bir kanama mı değil mi ona bakılır. Anevrizma ise tedavisi Endovasküler yani kapalı yöntem ile gerçekleştirilir. Bu yöntem de kafatası açılmadan damara müdahale uygulanır. Kapalı yöntemin yetersiz kaldığı noktada açık cerrahi müdahale ile kanama tedavisi yapılır. Tansiyona bağlı beyin dokusu içine bir kanamaysa, kanama büyük ve beyne baskı yapıyorsa cerrahi yolla tedavi edilir. Travmatik olan yaralanmalarda kanama genellikle yüzeyeldir ve cerrahi yolla tedavi kolay olur.

BEYİN KANAMASI ve BEYİN CERRAHİSİ

Beyin kanaması beyin damarlarındaki zayıflık ve aşırı basınç yüzünden ulaşan bir sorundur. Dolayısıyla bu rahatsızlık ilgilenecek tıbbi alan beyin cerrahisidir. Uzman beyin cerrahları gerek açık gerekse kapalı yöntemler ile tedaviyi gerçekleştirir.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün

Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün, 31 Temmuz 1963 tarihinde İstanbul doğmuştur. İlk-orta-lise eğitimimi TED Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi 'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak 1986’ da 4. lükle Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise,Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi’nde 1992 yılında tamamlayıp Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı olmuştur. İhtisası sırasında ve sonrasında 2 kez Avusturya- Salzburg'daki Üniversite hastanesinde Prof. Diemath'ın yanında toplam 4 ay süreyle çalışmıştır. Mecburi hizmetini Tarsus Devlet Hastanesi'nde 1996’ya kadar çalışmış. 1996’da müsait kadro bulunması nedeni Selçuk Üniversitesi Nöroşirürji Anabilim dalı’nda Yrd. doçent olarak göreve başladı. 19.11.2002’de Doçent ünvanı aldı. 2006'da SCI'da kayıtlı dergilerdeki yayınların ve bunlara yapılan atıfların ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Beyin kanaması nedir
Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün
Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün
Ankara - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube