Vertigo başdonmesi denge bozukluğu sallantı hissi
Vertigo başdonmesi denge bozukluğu sallantı hissi

VERTİGO - BAŞ DÖNMESİ

Başdönmesi genelde beyincikten veya iç kulaktan kaynaklanır.

Beyincikten olduğunda; damar tıkanıklığına, tümöre, kiste, multiple skleroza (beyinde plaklar olur ), anevrizmaya (damarda baloncuk), kanamaya bağlı olabilir.

İç kulaktan olduğunda birçok nedeni vardır ve kulak-burun-boğaz muayenesi ve testler gerekir. Kulak muayenesinde çoğunlukla bir şey görülmeyebilir. Testlerde, filmlerde hiçbir şey çıkmayabilir. Bu kafa karıştırır ama iyi bir NÖROLOJİK sorgulama başdonmesinin nedenini ortaya koyar !!!

Hipertansiyon (tansiyon yüksekliği), hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü), kalp ritm bozuklukları, kalp yetmezliği, kafa ve boyun travmaları, boyun düzleşmesi, bazı ilaçlar başdönmelerine neden olur.

Dengesizlik, sallantı hissi, kulakta çınlama-uğultu-hışlama sesi, işitmede azalma olabilir.

Dilde, yüzde, vücutta uyuşma, çift görme, peltek konuşma, elde becerisizlik, yürürken dengesizlik olabilir. Bunlar varsa olay daha çok beyincikle ilgilidir.

Yine migrene bağlı başdönmeleri olabilir. Genelde mide bulantısı da olur. Beraberinde başağrısı olmayabilir.Sık yaşadığınız baş dönmesi veya bulantı atakları migren olabilir!!!

Bazen beyin EMAR yapılması gerekir. ( beyin damarlarının tıkanıklığı, tümör, kanama, anevrizma, sebep olarak düşünülüyorsa…)

Bazen boyundan beyne giden damarlarda (vertebral ve karotis) darlık veya tıkanıklık olduğunda başdönmesi, dengesizlik, baygınlık hali veya bayılma olabilir. Baş ve vücut hareketleriyle başdönmesi artar O yuzden boyuna dopler yapmak gerekir.

Bazen de boyunda osteoartroza (kireçlenmeye) ve düzleşmeye bağlı (kas spazmına bağlı olur genelde) veya boyun fıtığına bağlı başdönmeleri olabilir. Beraberinde boyun ağrısı, boyunda tutulma, ense ve başağrısı, kollarda ve ellerde uyuşma olabilir. Baş hareketleriyle başdönmesi artar.

Bazen beyin felci veya parkinson hastalığı, başdonmesi dengesizlik şikayetleriyle başlayabilir.

Bazen D , E ve B vitamini eksikliğine bağlı denge sinirleri beslenemediğinden dengesizlik, sağa sola sallantı hissi olur.

Yine panik atak baş dönmesinin psikolojik bir nedenidir ve çok sık karşılaşılır.

Bazı psikiyatrik ilaçların ve tansiyon kalp ilaçlarının ilk başlandığı günlerde veya ani kesildiği zamanlarda başdönmesi olabilir.


İstanbul Nöroloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!