Söylenebilecek ilk ve de en doğru cümle ‘' tekrar eden varis yoktur, yanlış veya eksik tedavi edilmiş varis vardır''.

Toplumumuzdaki genel kanı varis tedavisinin şikayet ve görüntüyü düzeltmediği gibi hemen tekrar ettiğidir. Sırf bu sebeple birçok insan yaşam kalitesini düşüren ve birçoğunda da kötü görünüme sebep olan varislerle yaşamına devam etmektedir.

Öncelikle şunu ayırt etmek gerekir, varisin tekrar etmesi tedavi edilen bölgelerde yeniden varis oluşması veya problemin devam etmesidir. Sağlıklı damarların olduğu bölgelerde yeni varislerin oluşması varisin tekrar etmesi demek değildir.

Gerek iç varis olsun gerekse ciltte görünen olsun varisler doğru teşhis ve kişiye özel tedavi planlaması ile tamama yakın tedavi edilebilir. Renkli doppler ultrasonografi olmaksızın konulan teşhis, planlama ve tedaviler mutlaka başarısız olacaktır. Renkli doppler ultrasonografi eşliğinde yapılan planlamada hastaların damar yapısı, çapı, bağlantılarının varlığı, görüntüsü, ana ve yedek damar ilişkileri belirlenip haritalaması yapıldıktan sonra doğru tedavi yapıldığı taktirde varis tekrar etmeyecektir.

Ülkemizde ve dünyada tedavi sonrası varise bağlı şikayetleri devam eden hasta sayısı azımsanmayacak bir orandadır. Bunun en önemli sebebi kişiye ve damar yapısına özel bir tedavi planı yapılmaması ve tedaviyi uygulayan hekimler tarafından genellikle tek bir yöntem uygulanarak tedavi edilmesidir. Bir hastada bir yöntem kullanılabileceği gibi birkaç yöntemin bir arada kullanılması gerekebilir. Tek başına uygulanan ve başarılı bir yöntem yoktur. Tedaviyi uygulayacak olan hekimin iyi bir planlama yapması, hastanın damar yapısına uygun tedavi yöntemlerini uygulaması ve bu yöntemlerin hepsinin uygulanmasında gereken deneyime sahip olması gerekir.

Doğru tedavi yapıldıktan sonra sağlam olan damarların korunması çok önemlidir. Bu konuda hastaya mutlaka yaşam tarzında yapacağı değişiklikler ve dikkat etmesi gereken kurallarla ilgili ayrıntılı bir eğitim verilmelidir. Tüm bu kurallara uyulduğu taktirde varislerin tekrar etmesi söz konusu değildir.


Adana Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!