Skleroterapi (köpük)tedavisi nedir?

Skleroterapi (köpük)tedavisi nedir?

SKLEROTERAPİ: 1-4 mm çapındaki kılcal varislerin içine çok ince iğneler ile dondurucu özellikli bir sıvı veya köpük verilmesi yoluyla yapılan bir uygulamadır.

Varis erken dönemde skleroterapi yaygın kullanılan adıyla Köpük  ile tedavi edilirse yaşam konforu devam eder, daha kapsamlı girişimlere gerek duyulmaz, ilerleyen zamanlarda cerrahi operasyonlara olan gereksinimler ve damarların pıhtı oluşturma potansiyelleri ortadan kaldırılmış, zamanla oluşabilecek önemli sağlık sorunları önlenmiş olur.

Ameliyathane,anestezi ve istirahat gerektirmemesi en önemli özelliğidir. İlerleyen yaşlarda oluşabilecek varisler açısından da koruyucu, engelleyici özelliktedir. 1mm.’den 4mm. çapa kadar olan varislerin tedavisinde en etkili sonuçları veren, tüm dünyada halen en sık kullanılan, yan etkisi olmayan, en güvenilir günübirlik uygulamadır.

Estetik olarak kalıcı hiçbir iz bırakmadan iyileşmesi önemli bir avantajıdır.Lazere üstünlüğü yanık yapmaması ve lazerin ürettiği yüksek ısıdan kaynaklı yeni varis oluşumuna neden olmamasıdır.

Skleroterapi telenjiektazi ve retiküler varis denilen küçük çaplı örümcek ağı şeklinde görülen varislere birer hafta aralıklarla seanslar halinde uygulanır.

Skleroterapi sonrası bacağa kompresyon amacıyla orta basınçlı çorap giydirilir ve hasta kişi günlük yaşantısına geri döner, istirahatgerektirmez. Hasta işlem sonrası banyo yapabilir, sportif faaliyetlerinde kesintiye gerek duyulmaz.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Mehmet Okan Özdemir

İlköğrenimimi Ankara Gazi Osman Paşa İlkokulunda, Ortaokul ve Lise öğrenimimi 1972-1979 yılları arasında T.E.D Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra Bursa  Tıp Fakültesini kazandım. 1985 yılında Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra zorunlu hizmetimi 1985-1987  yılları arasında Rize Fındıklı Verem Savaş Dispanseri Başhekimi olarak sürdürdüm. 1987-1992 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak çalıştım ve 1992 yılında uzman olarak SSK Bursa Bölge Hastanesinde Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak göreve başladım.Bu sürenin önemli bir bölümünde Klinik Sorumlusu ve İSO Kalite Eğitmeni olarak görev yaptım. Askerliğimi İzmir Hatay 8OO Yataklı Askeri Hastanede tamamladıktan sonra kesintisiz olarak 17 yıl çalıştığım  Bursa Çekirge Devlet Hastanesinde ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Skleroterapi
Op. Dr. Mehmet Okan Özdemir
Op. Dr. Mehmet Okan Özdemir
Bursa - Kalp Damar Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube