Vajinismus ve ılk gece korkusu...
Vajinismus ve ılk gece korkusu...

Vajinismus sorunu ilk gece ortaya çıkar. Bu nedenle vajinismusa; "ilk gece korkusu" da denir. İlk gece korkusu, gerdek gecesi korkusu veya ilk ilişki korkusu, sadece ülkemizde değil, cinselliğin nispeten kısıtlı yaşandığı geri kalmış tüm toplumlarda ortak olan bir sıkıntıdır. Zaten bizim ülkemizde gelin ve damat olmak en büyük gerginliktir. Düşünsenize düğün günü herkes size bakıyor.

Herkesin gözü üzerinizde ve herkes düğümün bitiminde ne yapacağınızı biliyor. Herkesin bildiği bir şeyden yeni evli bir çift korkmaya başlar. İlk gece, gerginlik ve baskıdan dolayıvajinismus ile karşılaşan yeni evli çift, doktora gitmekten çekinir ve sorunun geçici olduğunu ve daha sonraki günlerde kendiliğinden çözüleceğini düşünür.

Sorunun zamanla geçmediğini gördükçe kadınlığında bir sorun olduğu düşüncesi, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, her şeyin daha kötüye gideceği korkusu ve ardından suçluluk duygusu ortaya çıkabilir. Çiftin hayatını cehenneme çeviren bir erteleme ve kaçınma durumu başlar.

Kulaktan dolma bilgilerle ilk gece yatağa giren çiftleri vajinismusun yanında çok büyük tehlikeler beklemektedir: Ömür boyu orgazm olamama, cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki, erken boşalma, iktidarsızlık gibi. Cinsel eğitimin daha çok sokaktan ve çevremizden arkadaş sohbetlerinden alındığını düşünürsek, bizim ülkemizde insan vücudunu tanıtmak ve hangi dokunuşların sağlıklı hangilerinin tehlikeli olduğunu çocuklara öğretmek, fikir vermek için her geçen gün zorunluluğu tartışılmaz bir hal alan cinsel eğitimin şart olduğunun altının çizilmesi doğru olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında, evlenecek kızın "İlk gece acı çekeceksin!" "ilk gece çok kanama olacak" diye korkutulmasıvajinismus nedeni olduğu gibi, diğer cinsel sorunlarının tamamına yakınının bilgisizlik veya yanlış bilgiden kaynaklandığını da söyleyebiliriz. Ayrıca bazı bölgelerde hala süren kanlı çarşaf gösterme geleneği ilk gece çiftte büyük bir baskı oluşturmakta ve eğer çarşaf gösterilmezse kadının bakire olmadığı veya erkeğin iktidarsız olduğu anlamı çıkarılmaktadır. Bu yüzden kollarını, bacaklarını kesip kanlı çarşaf gösteren çiftlerin sayısı hiç de az değildir. Yani ilk gece korkusu her iki cinste de yaşanmaktadır.

Ancak kadınlarda görülme sıklığı çok daha fazladır. Ve vajinismusun en önemli nedenlerinden biridir.

Ayrıca düğün ve evlilik telaşı ile cinsel ilişki isteği azalabilir ve bu nedenle korkular daha fazla ön plana çıkabilir.

Sık sık ilk cinsel birleşmede değişik düzeylerde acı ve rahatsızlık hissi yaşandığına ilişkin abartılı hikayeler duyulur. İnsanlar ne ile karşılaşacaklarını bilmedikleri için bilinmeyenden korkarlar.Yeni evli bir çift düğünden sonra 10 gün geçmesine rağmen ilişkiye girememişse vajinismus için bir cinsel terapiste başvurmalıdır.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!