Vajinismus tedavisi yöntemi
Vajinismus tedavisi yöntemi

Vajinusmus, kadınların cinsel birleşme anında istemsiz, farkında olmadan vagina, bacak bazen tüm vücut kaslarını kasmaları sonucunda erkeğin cinsel organı penisin vagen içinde hiç girememesi veya son derece ağrılı ve zor bir şekilde girmesiyle karakterize bir cinsel sorundur.

Vajinusmus sorununun temelinde sosyo kültürel baskılar,yanlış dini inançlar, bazı korkular bulunmaktadır. Nadiren organik sebeplerle de vajinusmus gelişebilir.

Vajinusmusta kasılmalar istemsizdir, yani kadın farkında olmadan vagen ve bacak kaslarını kasar. Eşler arasında bir sevgi, saygı problemi çoğu zaman yoktur. Eşler birlikte olmaktan haz duymalarına rağmen, ilişki öncesi güzel bir ön sevişme yaşamalarına rağmen birleşme anı geldiğinde bilinç altındaki bazı korku ve yanlış inanç mekanizmaları devreye girerek istemsiz kasılmalar olur. Genellikle ağrı duyma korkusu vardır. Bazen hasta yanlış bir şekilde vageninin dar olduğuna ve penisin girmesinin mümkün olmadığına inanır. Vajinusmus genellikle korumacı bir aile yapısında yetiştirilmiş titiz, mükemmeliyetçi bayanlarda görülür. Yine bekaret kavramının çok önemli olduğu toplumlarda daha sıktır.

Vajinusmus tedavisinde ilk ve en önemli basamak çiftlerin bu sorunun bir çözümü olduğunu kabullenmeleri ve profesyonel bir yardım almak için kliniğimize başvurmalarıdır. Çiftlerimiz bu sorunun altında ezilmeden, psikolojik olarak yıpranmadan kliniğimize başvurmalıdır. Vajinusmus tedavisi bir ekip işidir. Kadın doğum uzmanı, psikolog ve aile danışmanı bu ekipte mutlaka olmalıdır. Öncelikle hastanın ayrıntılı anamnezi alınmalıdır. İlişki öncesi anı ve sonrası eşlerin yaklaşımları sorgulanmalıdır. Sonrasında ayrıntılı bir jinekolojik muayene ile vagen diğer organlarda olabilecek organik bir problem ekarte edilmelidir. Nadiren vagende olabilecek bir perde, kızlık zarının aşırı kalın olması ilişkinin ağrılı olmasına sebep olabilir. Sonrasında psikolog eşliğinde hastanın korkuları, inanışları değerlendirilir ve tedaviye başlanır.

Vajinusmus, tedavisi mümkün bir sorundur.

Vajinusmus hastalarına kadın doğum uzmanlarımız ve uzman psikologumuz ile hizmet vermekteyiz. Başvuran tüm çiftlerinizin 3-4 seansta bu sorununa çözüm sunmaktayız.

Çok kısa bir değerlendirme, tanı ve tedavi seanslarımız sonrası çiftlerimiz mutlu, uyumlu bir şekilde kliniğimizden ayrılmaktadır.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!