Vajinismus tanımı ve tedavi yöntemi

Vajinismus tanımı ve tedavi yöntemi

İstemsiz ve kontrolsüz olarak cinsel birleşmelerde meydana gelen kasılmalardır. Vajinismus çeşitli nedenlerden dolayı, birçok kadında görülebilir. Vajinismus tanımı yapabilmek için kadınların geçmişteki cinsel durumlarına bakmak gerekir. Bu hastalığın %98 oranında neden psikolojiktir. Kadınlarda bulunan bazı fizyolojik durumlarda vajinismus hastalığına neden olabilir. Kızlık zarı yapısı bunlardan bir tanesidir. Bazı kadınlarda kızlık zarı yapısı kalın ya da yüksek kenarlı olarak bulunur. Bazı kadınlarda ise çentikli ve çok parçalı bir yapıya sahiptir. Penatrasyon durumunda aşırı ağrı ve acı hissedilir. Bu durumda kadın cinsel birleşmeden korkar ve istemsiz olarak kasılır.

Kasılma neticesinde cinsel birleşmenin gerçekleşmesi zorlaşır ya da hiç meydana gelmez. Bu durumda vajinismus hastalığına neden olur.

Vajinismus Tanımı ve Hastalığın Tanısının Belirlenmesi

Kadınlarda ilk gecede ya da cinsel birleşmede aşırı kasılma durumu, başka nedenlerden de kaynaklansa da çoğunluğu, psikolojik nedenlere bağlanabilir. Vajinismus tanımı ve nedenleri çok az bir yüzde diliminde fizyolojik olarak gerçekleşir.

Herhangi bir sağlık problemi olmayan kadınların cinsel birleşme sırasında kendilerini aşırı derecede kasmaları tanı olarak düşünülebilir. Ön belirti olarak cinsel birleşmenin ilk başlarında acı duyulması da görülebilir.

Aşırı terleme, korku hissi, kalp çarpıntısı, penisin girişte zorlanması ve başarısız olması, bacakların sıkı bir şekilde kapatılması, tiksinme ve panik hali meydana gelmesi vajinismus hastalığının oluştuğunun tipik belirtileridir. Bu belirtiler ışığında uzman bir doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Vajinismus Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Birçok yerde uygulanan tedavi yöntemleri aynıdır. Dünya çapında uygulaması yapılmış ve başarıya ulaşmış tedavi yöntemleri ile kısa bir sürede bu hastalığı yenmek mümkündür. Hastalığın büyük bir kısmı psikolojik nedenlere dayandığı için tedavisi de oldukça kolaydır. Öncelikle hastanın fizyolojik yapısından bulunan kusurlar ya da sorunlar varsa giderilir. En son aşamada psikolojik olarak tedaviye başlanır. Ülkemizde birçok kadın vücudunu ve cinsel yapısını tam anlamı ile tanımaz. Öncelikle kadının cinsel yapısının ve vücudunun tanınması sağlanır. Daha sonrasında vajen bölgesi hakkında bilinen yanlış bilgiler giderilir ve doğruları anlatılır.

Pelvik tabanda bulunan ve aşk kasları olarak nitelendirilen kasların güçlendirilmesi ve kontrol edilmesi sağlanır. Cinsel birleşme sırasında bu kasların kontrol edilememesi ve aşırı kasılması sonucunda cinsel birleşme meydana gelmez. Bu kasların aşırı derecede kasılması vajinismus hastalığının sonucudur. Pelvik tabanda bulunan kasların kontrol edilmesi için hastaya bazı egzersizler verilir. Bu egzersizlerden en başarılı olanı ve dünya çapında uygulananı Kegel Egzersizleridir. Bu egzersiz tekniğinde verilen temel hareketlerin yapılması ile pelvik taban kaslarının kontrol edilmesi sağlanır. Hastanın eşi ile yapması gereken bazı uygulamalarda bulunur. Davranışsal terapi adı verilen bu uygulamalar, hastanın eşi ile birlikte uyumunu sağlar ve gereksiz korkuyu giderir. Vajinismus hastalığı günümüzde 3 gün gibi kısa bir sürede tedavi edilebilen bir hastalık haline geldi.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Cem ÖZLÜK, Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, başladığı tıp eğitimini 2006 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2007 - 2012 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Üroloji Uzmanı olmuştur.  Uzmanlık eğitimi sonrasında Şırnak'ta mecburi görevini yerine getirmiş ve görevi esnasında 1500'ün üzerinde başarılı cerrahi vaka ile tamamlayıp üstün hizmet sertifikası almıştır. (Şırnak'ta bir günde dört farklı hastaya laparoskopik nefrektomi yani kapalı yolla kanserli veya çalışmayan böbreğin çıkarılması ameliyatını yaparak oldukça önemli bir başarıya imza atmıştır.) Amerika ve İtalya’da penoplasti (penis estetiği) ve vajinoplasti (vajina estetiği) alanlarında eğitim almış, Yurt dışında 200'ün üzerinde genital este ...

Op. Dr. Cem Özlük
Op. Dr. Cem Özlük
Antalya - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube