Vajinismus hastalarının eşleri

Vajinismus hastalarının eşleri

Vajinismus  yaşayan bir eşle birlikte olmak kolay değildir. Vajinismuslu kadınlar görücü usulüyle evlenmemişlerse, eş veya sevgililerini otoriter ve baskıcı babalarının aksi özellikteki erkeklerden seçerler. Tencere ve kapak misali karı-koca birbirini kırmaktan aşırı derecede korkarlar.

Bu erkeklerin  hissettikleri ortak duygular şöyle sıralanabilir.

-EMPATİ YAPARAK KENDİLERİNİ EŞLERİNİN YERİNE KOYARLAR VE ONUN DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİ ANLAMAYA ÇALIŞIRLAR. BİR SÜRE SONRA DA UMUTSUZLUĞA KAPILMAYA BAŞLARLAR.

‘’Ben onun için çok üzülüyorum, çünkü çok acı çekiyor. Eminim ki eşim bunu beni üzmek için yapmıyor ama benim hayatım da onun kadar zorlaşıyor. Kendimi çok çaresiz hissediyorum ne yapmam gerektiği ile ilgili hiçbir fikrim yok.”

-EŞİNE KARŞI ÖFKE DUYMAYA VE BAZI ŞEYLERİ SORGULAMAYA BAŞLARLAR.

“Ben elimden geleni yaptım. Ben de suçlu muyum? Eşim bu durumun üstesinden gelmek için hiçbir çaba göstermiyor.”

“Neden belirtileri göremedim? Hayatım cinsel ilişki yaşamadan ve çocuk sahibi olmadan mı geçecek?”

“İlişkimi bitirip kayıplarımı en aza indirmeli miyim? Yoksa sadece bu şekilde yaşamalı mıyım?”

-REDDEDİLME HİSSİ YAŞARLAR.

‘’Her seferinde reddedilmekten çok yoruldum. Evlenmeden önceki fiziksel ilişkimizin şu an yaşadığımızdan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Benimle romantik bir birleşme yaşamasını istememesi için ne yaptım?’’

“Başta sadece cinsel birleşme yaşayamıyorduk artık beni de istemiyor.” Ev yaşamım bir karmaşa, bu yüzden tüm zamanımı işime ve arkadaşlarıma ayırmalıyım. Kendimi işime verirsem en azından bir yerlerde ve başka şeyleri düşünüyor olurum.”

-ZAMANLA UZAKLAŞMAYA BAŞLARLAR.

‘’Ev yaşamım bir karmaşa, bu yüzden tüm zamanımı işime ve arkadaşlarıma ayırmalıyım. Kendimi işime verirsem en azından bir yerlerde ve başka şeyleri düşünüyor olurum.”

Vajinismus tedavisine başlanır ve tedavinin sonlarına doğru bilinçdışı dürtülerin sonucu kadınlar partnerlerine karşı saldırganlaşabilir veya kavgacı bir üslupla yaklaşabilirler. Bu her zaman beklediğimiz bir durumdur. Burada erkeklere düşen daha sabırlı ve anlayışlı olmalarıdır. Cinsel terapinin ilişki aşamasında erkeklerde  erken boşalma veya sertleşme sorunları ortaya çıkabilir. Çünkü vajinismus olan eşiyle cinsel ilişkiye girmeye hazırlanan erkek, genellikle heyecan, tedirginlik ve başarılı olup olamayacağı kaygısını taşır. Kadından kaynaklanan bir sorunla ilişki olmadığı sırada erkeğin hiçbir problemi yoktur. Ne zaman ki kadın tedavi olup ve ilişkiye hazır hale gelir, o zaman erkekte başarılı olup olamayacağı kaygısıyla genellikle sorun başlar. O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan erkeklerde dahi, bu tedirginlik ve başarısızlık korkusu (performans anksiyetesi) yaşanabilir, bu heyecanla birlikte sertleşme de sağlanamaz. Artık kadın iyileştiğine göre erkek kendini ispatlamak zorunda hissedebilir ve bu yoğun stres altında başarısızlıklar da yaşanabilir. Bu durum devamında ağır bir cinsel stres haline gelebilir. Tam da bu noktada tedavi görmüş eşin veya olaydan haberi olan yakın çevrenin olumsuz etkisi, beklentilerin karşılanmadığı hissiyle erkekte özgüven yitirilmesine de sebep olabilir ve var olan olumsuz durum kısır döngüye girerek, aylar boyu sertleşme sağlanamayabilir. Kadının vajinismusu tedavi edilip iyileştirilse de, bazen erkekteki  sertleşme sorunu  için de tedavi gerekebilir.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Dilek Öcal

Op. Dr. Dilek ÖCAL, 1969 yılında Erzurum’un İspir ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamasının ardından tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1992 yılında bitirdi ve tıp doktoru unvanını aldı. Dr. Öcal mecburi hizmetini 1992 ile 1993 yılları arasında Isparta’nın Gelendost ilçesinde pratisyen hekim olarak yaptı. Dr. Öcal, Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını 1993 ile 1997 yılları arasında İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi’nde tamamladı. 1998 ile 2005 yılları arasında Mardin Devlet Hastanesi’nde; 2005 ile 2006 yılları arasında Cizre Devlet Hastanesi’nde; 2006 ile 2008 yılları arasında İstanbul Özel Atlas Hastanesi’nde;  2008 ile 2010 yılları arasında İstanbul Özel Acıbadem Hastanesi’nde  çalıştı. 2010 ile 2015 yılları arasında İstanbul Özel Memorial Ataşehir Hastanesi’nde çalıştıktan sonra 20 ...

Op. Dr. Dilek Öcal
Op. Dr. Dilek Öcal
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube