Vajinismus hastalığı nedir?
Pek çok bayan kendisinde yaşadığı bu cinsel sorunun adına ilk kez internetten ulaşmakta “vajinismus hastalığı nedir, neden bende böyle bir cinsel sorun ortaya çıktı acaba” diye umutsuzluklara kapılmaktadır.

Vajinismus hastalığı cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz kasılması sonucunda cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamamasıdır.

Bu bölümde vajinismus hastalığı tedavisi ile ilgili bilgiler ve evde kendi başınıza yapabileceğiniz vajinismus egzersizleri yer almaktadır.

Vajinismus hastalığı ne demektir?
Vajinismus hastalığı, kadınlarda vajinanın 1/3 alt kısmında yer alan pelvik taban kaslarının istemsiz (kontrolsuz) kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe sorunu olarak tanımlanmaktadır.

Normalde vajinal kaslar kişinin tamamen kontrolünde çalışmakta iken cinsel ilişki sırasında penis girmeden hemen önce güçlü bir şekilde kasılarak penisin içeriye girmesine engel olmaktadır.

Aslında vajinismus bir hastalık değil bir “semptom” yani bulgudur. Yani vajinismus bir hastalıktan çok, bir hastalığın kendisini ortaya koyma şeklidir.

Vajinismus hastalığının derecesine bağlı olarak istemsiz kas kasılmaları başta bel, kasık bölgesi, kalça, bacaklar olmak üzere tüm vücutta yaygın bir şekilde görülebilmektedir.

Vajinismus hastalığı neden oluşur?
Vajinismus hastalığı belirtisi olarak izlenen istemsiz kas kasılmalarının nedeni bilinç altına yerleşmiş cinsellik ve cinsel birleşme ile ilgili yanlış, abartılı ve eksik bilgilerdir. Bunlara “bilişsel çarpıtma” adı verilmektedir.

Kişilerde cinsel kimlik çok erken yaşlardan itibaren gelişmektedir. Cinsel kimliğin en hızlı olarak oluştuğu dönem 3-5 yaş arasında yer alan “Oedipus dönemi (Ödipus dönemi)” veya “Ödipal dönem”dir. Bu dönemde gerek anne babadan gerekse çevreden alınan ve cinsel bilgi içeren mesajlar yani bilişsel çarpıtmalar sonucu yanlış öğrenmeler kişilerde ömür boyu kalıcı etkiler oluşturabilmektedir.

Erkeklerde bulunan erken boşalma, sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik ve kadınlarda izlenen vajinismus, cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk, anorgazmi (orgazm olamama) sorunları en sık olarak ödipal dönemde yaşanan olaylar ve direkt veya indirekt yollardan alınan mesajlar ile çoğu zaman açıklanabilmektedir.

Vajinismus hastalığının tedavisi nasıldır?
Vajinismus hastalığının tedavisi ve diğer cinsel terapilerde dinamik, bilişsel ve davranışsal yaklaşımlar uygulanmaktadır. Bu tedavi yaklaşımına “holistik cinsel terapi” veya “bütüncül cinsel terapi” adı verilmektedir.

Bütüncül (holistik) cinsel tedavilerdeki amaç, çocukluk çağlarından itibaren süregelen yanlış bilgilerin ürettiği hataların düzeltilmesidir. Yanlış davranışların yerine doğru duygu ve davranışların geliştirilmesi cinsel sorunların çözümünde anahtar rol oynamaktadır.

Vajinismus egzersizleri amaçları nedir?
Vajinismus, özellikle bizim toplumumuzda kadınlarda sık görülen bir cinsel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Vajinismus hastalarına bir takım egzersizler verilmekte ve kişilerin bu şekilde kendilerini tanımaları sağlanmaktadır.

Vajinismus egzersizleri nelerdir? Vajinismus hastaları nasıl çalışabilirler?
Vajinismus hastaları kendi kendilerine evde bir takım egzersizler yaparak çözüm yollarını arayabilirler.

Ayrıca kliniklerde cinsel terapi alan hastalara verilen bir takım ev ödevleri arasında da değişik egzersizler yer almaktadır.

Vajinismus egzersizleri arasında kliniklerde en sık önerilen uygulamalar:
Parmak egzersizi
Çubuk (dilatör) egzersizleri
Kegel egzersizleri
Ayna egzersizleri
Genital bölge masajı uygulamaları sayılabilir.

VAJİNİSMUSTA PARMAK EGZERSİZLERİ

Parmak egzersizi pek çok klinik ve vajinismus terapisti tarafından önerilen vajinismus egzersizleri arasında yer almaktadır. Diğer ismi “in vivo duyarsızlaştırma” veya “in vivo desensitizasyon” dur.

Vajinismus tedavisinde kullanılan parmak egzersizlerinde amaç nedir?
Vajinismusu yenmek için yapılan parmak egzersizlerinde, serçe parmaktan başlanarak parmağın her hafta boğum boğum vajina içine sokularak ilerletilmesi sağlanır. Zamanla aynı egzersizin eş tarafından da yapılması istenir.

Parmak egzersizlerindeki amaç ise kişinin kendi kendisini keşfetmesini sağlamak ve vajinal kaslara hakim olmayı öğretmektir.

Parmak egzersizleri vajinismus tedavisinde yeterli midir?
Vajinismus tedavisinde uygulanan parmak egzersizleri pek çok hasta tarafından itici, sıkıcı bulunmakta ve yapılamamaktadır. Hatta parmak egzersizlerinde başarı sağlayan pek çok vajinismus hastaları cinsel ilişkide yine başarısız olabilirler. Her başarısız tedavi denemesi vajinismus hastalarındaki umutsuzlukları bir kat daha arttırmaktadır.

Biz de kliniğimizde cinsel terapi gören hastalarımıza ev ödevleri olarak parmak egzersizleri önermemekteyiz. Vajinismus hastalığı tedavisinde daha kolay ve çok daha modern tedavi yaklaşımları bulunmaktadır.

VAJİNİSMUSTA AYNA EGZERSİZLERİ
Vajinismus sorunu olan kadınlarda başka bir egzersiz “Ayna ile Bakma”:

Vajinismus Kişinin kendisini tanıması açısından ayna ile genital alana bakması önemlidir.

Ayna ile genital alanı tanıma kişilerde rahatlık sağlamaktadır. Çünkü "bilmediğimiz ve görmediğimiz bir nesneden korkarız."

VAJİNİSMUSTA GENİTAL BÖLGEYE MASAJ UYGULAMALARI
Vajinismus sorununu yenmek için “Genital Masaj”:
“Vulva” adı verilen dış genital bölgeye masaj yapması psikolojik olarak rahatlamasında fayda sağlayabilmektedir.

Dokunmak yine vucudun bu ihmal edilen bölgesini tanımak ve hissetmek açısından önemlidir. Dokunurken haz bölgeleri ve klitorisi hissetmek kişideki güveni ve mutluluğu arttırmaktadır.

Genital bölgeyi okşama veya dokunma şeklinde tarif edilen masaj "sensate focus" veya "sensitif fokus" olarak da bilinmektedir.

Eş tarafından tüm vücuda da yapılan okşama (dokunma, erotik masaj) uygulamaları sırasında cinsel partnerin hazza odaklanması önemlidir.

VAJİNİSMUSTEDAVİSİNDEKEGELEGZERSİZLERİ

Kegel egzersizleri de pelvik taban kaslarının kontrol altına alınmasında etkili diğer vajinismus egzersizleri arasında yer almaktadır. Aslında kegel egzersizleri cinsel isteksizlik ve orgazm sorunu yaşayan bayanlarda da etkili cinsel ev ödevleri arasında yer almaktadır.

Kegel egzersizleri de tek başına uygulanıldığında cinsel sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır; bu nedenle ancak diğer cinsel terapi yaklaşımlarına ek olarak uygulanmaktadır.

VAJİNİSMUSTEDAVİSİİÇİNKULLANILANÇUBUKLAR

"Vajinal dilatör" yani vajina içine dışarıdan yerleştirilen çubuklar, bujiler ile vajinanın genişletilmesi de vajinismus hastalığı tedavisinde vajinismus hastalarına verilen diğer uygulamalar arasındadır.

Vajinal dilatör (buji) uygulamaları “in vitro desensitizasyon” veya “in vitro duyarsızlaştırma” adları ile de anılmaktadır.

Maalesef vajinismus hastalığını yenmek için hastalar tarafından denenmeye çalışılan vajinal dilatör ile vajinayı genişletme tedavileri belli bir teknik gerektirdiği için zordur ve çoğu zaman tek başına (destek almadan) yapılamamaktadır.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde Vajinismus Hastalığı Tedavileri
Görüldüğü üzere vajinismus hastalığı tedavisinde pek çok uygulama ve egzersizler yer almaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta her hastanın tedavisinin kendisine özel olması yani cinsel sorun tedavisinin kişiye uygun biçimde “bireyselleştirilmesi” dir.

Biz de Hera Kadın Sağlığı Merkezi’ndeki vajinismus terapilerinde tedaviyi “hasta odaklı” yani kişiye özel bir şekilde sunmaktayız. Yani cinsel sorunlarda uygulanan cinsel terapiler mutlaka hem hastanın durumuna hem de problemin derecesine uygun şekilde özelleştirilmelidir.

Vajinismus hastalığının üstesinden gelmek için evde kendi başlarına çalışan bayanlar zaman içinde sıkılabilmekte ve bu sorunun kendi başlarına çözülememesi kendilerinde olan umutsuzlukları, karamsarlıkları daha da arttırabilmektedir.

Diğer taraftan pek çok vajinismus hastası eşinden de destek görememektedir. Pek çok eş sabırlı ve anlayışlı olsa da sorunu kabul etmemekte, görmezlikten gelmekte, bunun için tedaviye gerek olmadığını düşünmektedir.

Bazı vajinismus eşlerinin karılarına söyledikleri “bu sorun sende bitiyor, bunu ancak sen aşabilirsin, başka kimse sana yardım edemez” gibi söylemler maalesef yangına körükle gitmekten başka bir şey değildir. Bunun yerine bir an önce sorunu kabul etmek ve vajinismusun üstesinden gelmek için harekete geçmek daha doğru bir tavır olacaktır.

Hem evliliğin ileride gelişebilecek çözümsüz sorunları ile karşı karşıya kalmamak hem de tüm hayatınızı sıkıntılara sokabilecek bu problemin daha da büyümemesi açısından vajinismus hastalarına mutlaka profesyonel destek almalarını önermekteyiz


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!