Vajinal rejuvenation ya da Türkçe adıyla vajinal gençleştirme yaşla yapısı değişen vajinayı eski haline döndürmek için yapılan işlemleri tanımlar.

Vajinadaki genişleme az miktardaysa Radyofrekans ile ameliyatsız bir şekilde daraltma uygulayabilmekteyiz. Radyofrekansın dokuyu ısıtıcı ve sıkılaştırıcı etkisinden faydalanarak vajinanın daralmasını sağlıyoruz. Yaşa bağlı vajinadaki katlantılar düzleşmişse yine radyofrekans ile vajinanın katlantılı, kıvrımlı yapısını yeniden oluşturuyoruz. Ancak genişleme ciddi ise o zaman cerrahi müdahale ile vajinayı daraltabilmekteyiz. Bu işlem genel anestezi ya da spinal anestezi ile yapılabilir. Bir gece hastanede misafir ettikten sonra taburcu ediyoruz. Evde 2-3 gün dinlendikten sonra iş hayatına dönebilirsiniz. Dikişlerin iyileşmesi sürecinde 40 gün ilişkiyi yasaklıyoruz.

Kozmetik cerrahinin en hızlı gelişen dalı genitoplasti yani genital bölge estetik cerrahisidir. Yapılan ameliyatları tanımlamak için bir çok isim türetilmiştir. En bilinen terimlerden birisi vajinal rejuvenation yani vajinal gençleştirmedir. Bu terim labioplasti (iç dudakların küçültülmesi) ve vajinoplasti (vajinanın daraltılması) operasyonlarını tanımlar. Bir kaç yıl öncesine kadar genitoplasti ameliyatları doktorlar tarafından bile gereksiz olarak nitelendirilmekteydi. Ancak kadınlar, simetrisi olmayan, sarkmış ve büyük labialar ile yaşamak istemiyorlar. Genişlemiş vajina ve bunun sonuduna cinsel ilişki sırasında aldıkları zevkin azalmasından hiç hoşnut değiller.

Hastalar genellikle doğumda oluşan yırtıklar ve takiben yetersiz doku iyileşmesi sonucu vajinada genişleme şikayetleri ile doktora başvururlar. Esasında bir çok hasta da bu problemin tedavisi olduğunu bilmemekle birlikte eşi ile ciddi cinsel problemler yaşamaktadır. Hasta kendine güvenini kaybetmekte, yaşadığı ciddi stres sonucunda vajinal salgı da azaldığından cinsel ilişki artık eziyet haline gelmektedir. Bazı hastalarda ilişki sırasında vajinadan ses gelmekte ve yine çok ciddi kendine güven sorunu ortaya çıkmaktadır. İç çamaşırlarda devamlı bir ıslaklık, koku oluşmakta, hasta idrar torbası sanki düşecekmiş gibi hissetmektedir. İleri evrelerde gerçekten de idrar torbası veya rektum vajinadan dışarıya sarkmakta bunlar sonucunda idrar kaçırma, kabızlık ve sürtünmeye bağlı tahriş oluşmaktadır.

Genç kızlar artık genital bölgenin şeklinin ve görünümünün önemli olduğunu düşünmekte, orta yaşlı bayanlar doğum hasarlarının sebep olduğu fonksiyonel kaybı sineye çekmeyip kendilerini tekrar 21 yaşında hissetmek istemektedirler. Bu hareketin başladığı yer Güney California Eyaletidir.

Sevindirici olan ise bu operasyonların genel anestezi almadan, muayenehane şartlarında bile rahatlıkla uygulanabilmesidir. Genel anesteziden kaçınmakla, anesteziye bağlı bir çok komplikasyon ekarte edilmektedir. İşlemin maliyeti azalmaktadır.

Vajinoplasti hasarın derecesine göre değişmekle birlikte ortalama 60 dakika sürmektedir. Bu ameliyatları muayenehane şartlarında gerçekleştirebilen az sayıda uzman vardır.

Randomize kontrollü çalışmalar olmamasına rağmen bir çok çiftin vajinal rejuvenation sonrasında cinsel hayatlarında kaydadeğer bir düzelme izlemekteyiz.

Muayene şartlarında yapabildiğimiz, genel anestezi gerektirmeyen tedaviler:

Labioplasty ( İç ve dış dudakların şekillendirilmesi )

Cliteral Hood Reduction ( Klitorisin şekillendirilmesi, küçültülmesi )

Vajinoplasti, Vajinanın daraltılması, hasar görmüş kas ve yumuşak dokunun tekrardan onarılması ve fonksiyonel hale getirilmesi

Mesane ve rektum sarkmasının düzeltilmesi gerekirse sentetik destek uygulanması

G noktasına dolgu maddesi enjeksiyonu

Genitoplasti operasyonlarını yapabilmek için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ya da Plastik Cerrah olmak yetmemektedir. Ülkemizde bu ameliyatları standartlarına uygun yapabilen cerrah sayısı çok azdır. Teknik beceri ve konuya sanatsal yaklaşım çok önemlidir. Tüm dünyadaki jinekologların %1 inden azı kozmetik vajinal cerrahi konusunda eğitime ve sertifikaya sahiptir.

Lütfen doktorunuzu dikkatli seçin. Aksi taktirde telafisi mümkün olmayan çok üzücü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!