Bel ağrısı günlük yaşamda hemen herkeste gözlenmekte olan yorgunluk, stres, ağır iş temposu, duruş bozuklukları, ters hareketler ve daha saymadığımız birçok nedene bağlı olabilir. Genellikle istirahatle geçen bu ağrılar bazen sizi normalden daha sık zorlayabilir. Hatta bel ağrısının yanında belde yanma, kas krampları, doğrulamama gibi semptomlar yaşanıyorsa ve bu semptomlar sonrası artık bir veya her iki bacakta ağrı, uyuşma, kramp, çekilme hissi, yanma, donma, hissizlik gibi şikayetler de gözlenirse ne yapmak gerekir?

Bu şikayetler gözlenmesi halinde yapılması gereken bir beyin cerrahına başvurmaktır. Beyin cerrahisi çalışma alanında bel ağrısı tedavisi, boyun ağrısı tedavisi, baş ağrısı tedavisi, beyin ameliyatı, beyin tümörü ameliyatı, alzheimer tedavisi, bel fıtığı ameliyatı, boyun fıtığı ameliyatı, sinir sıkışması ameliyatı gibi bir çok tedavi protokolü bulunmaktadır.

Öncelikle yapılması gereken sizin şikayetlerinizi ayrıntılı bir şekilde dinledikten sonra detaylı ve tam bir fizik muayene yapılmasıdır. Çünkü bir bel ağrısının bacağa vurması demek, omurilikten çıkan sinirlerden bir veya bir kaçının bel fıtığı tarafından bası altında olabileceği anlamına gelebilir. Bunun da ayrımını en iyi beyin cerrahı yapabilir. Detaylı muayene, sonrasında yapılması gereken görüntüleme tetkiklerini seçmede yol göstericidir. MR, tomografi, röntgen grafisinden hangisinin veya hangilerinin çekilmesi gerektiğine muayene sonrası karar verilir. Ayrıca EMG, MEPP, SEPP gibi sinir ileti testleri de istenebilir.

Bu görüntüleme ve sinir ileti tetkiklerinin sonucunu yine bir beyin cerrahı incelemeli ve hastaya nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğine hastayla işbirliği içinde karar vermelidir. Eğer hastada ameliyat gerektirecek kadar ilerlemiş bel fıtığı saptanırsa yine hastaya anlatılarak lazerli bel fıtığı ameliyatı, endoskopik bel fıtığı ameliyatı, mikroskobik bel fıtığı ameliyatı (mikrodiskektomi) seçeneklerinden uygun olan seçilmelidir. Günümüzde artan teknolojiyle birlikte artık bel fıtığı ameliyatları tabi iyi bir cerrah tarafından yapılıyorsa çok kısa sürmekte ve yoğun bakım yatağı ihtiyacı olmaksızın hastalar ertesi gün taburcu edilmektedir. Beyin cerrahisi Ankara ilinde oldukça gelişmiştir. Ankara beyin cerrahi camiasında bu tip yeni teknolojileri uygulayan ve hasta memnuniyeti yüksek olan cerrahlar bulunmaktadır.


Ankara Beyin Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!