Üst solunum yolları enfeksiyonları sık hastalanan Çocuklarda alınabilecek Önlemler

Üst solunum yolları enfeksiyonları sık hastalanan Çocuklarda alınabilecek Önlemler

Üst solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı hem dünyada hem de ülkemizde doktor ziyaretlerine neden olan en sık hastalıklardan biridir. 

Burun ve boğazda iltihaba yol açan 200 ‘den fazla virus çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar.

Üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde ortaya çıkar. Çocukların bir çoğu yılda 5-8 kez ÜSYE geçirirler. 
Yuvaya giden çocuklarda bu sayı daha da artabilir. Altı yaşından büyük çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları sıklığı azalır. Ergenlik çağındaki bir çocuk ise yılda 2-4 üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir.  Ancak yılda 8’den fazla solunum yolu enfeksiyonu, 2’den fazla zatürre ya da yılda 3-4 kez orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda başta bağışıklık sistemine ilişkin bazı testler olmak üzere bazı testlerin yapılması gerekebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları çoğunlukla virüslerle oluştuğundan,antibiyotik kullanımı gereksizdir.Ama küçük bir kısımda boğaz sürüntü testi,kan tetkiki yaparak gerekiyorsa antibiyotik tedavisi başlanır.

Sık hastalanan ,özellikle ateş ile başvuran hastalarda ,tekrarlayan ateş sendromları (PFAPA),(FMF) gibi araştırılmalıdır. Çocuklarda sık hastalanmanın önüne geçilmek için,akşam saat 19.30 dan sonra su dışında beslenmenin kesilmesi (reflü),yaş grubuna göre 7.ayını bitirenlere günlük ev yapımı kefir verilmesi,muhakkak kahvaltının düzenli yapılması,grip aşılarının eylül-aralık ayları arası yaptırılması,odanın neminin 45-50 arası tutulması,çocuğun odasında toz tutan kumaş-oyuncak-halı bulundurulmaması önemlidir.

 

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Orhan Cura Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Yazar toplam 57 makale yazdı.

Etiketler
Ateş yükselmesi
Uzm. Dr. Orhan Cura
Uzm. Dr. Orhan Cura
Bursa - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
x
Facebook Twitter Instagram Youtube