Ürodinami nedir ?

Ürodinami nedir ?

 

 Ürodinami, mesane (idrar kesesi) fonksiyonlarının incelenmesi işlemine denir. İdrar kaçırma ve yapma ile ilgili problemleri olan kişilere uygulanır.  İdrar kesesi kapasitesi, basınçı ve genişleyebilirliği hakkında detaylı bilgi verir. Hastalığınızın tam anlaşılması ve tedavinizin düzenlenmesi için yapılır. İşlem üroloji doktoru ya da ürojinekoloji yan dal doktoru tarafından hemşire ile birlikte yapılır. Doktorunuz işlem öncesi idrarınızda iltihap olmamasına dikkat edecektir.

 

Hazırlık gerekli midir?

Bu işlem öncesi idrarınızı yapmış olmanız yeterlidir ek bir hazırlık gerektirmez. İşlem aç ya da tok olarak yapılabilir. İşlem 30dk ile 60 dk arasında tamamlanır. İşlem sonrası hasta evine gidebilir. Doktor bilgisayar dökümlerini ve hazırladığı raporu hastasına işlemden hemen sonra verir.

 

Nasıl yapılır?

İdrar yolunuza ve makat kısmına çok ince bir kateter tatbik edilir, belirlenen kısımlara elektrotlar yapıştırılır. Bu kateterler vasıtasıyla idrar torbası ve karın içi basınçlarınız hesaplanacaktır. idrar kesenize vücut ısısında uygun hızda sıvı verilecektir. Sizden sıkışıklık durumunuzla ilgili bilgi vermeniz istenecektir. Dolum esnasında mesanenizin fonksiyonları (kapasitesi, basınçları, genişleyebilirliği) incelecektir.  Bütün bu özellikler bilgisayar ortamına kaydedilecek ve doktorunuz tarafından yorumlanacaktır. Gerekli görüldüğü taktirde mesanenize kontrast madde içeren sıvı verilerek doldurma ve işeme sırasında görüntüleme yapılabilir.

 

Ağrılı bir işlem değildir.

 

Bu işlem esnasında anesteziye ihtiyaç yoktur. Kateter takılması sırasında dış idrar kanalınıza verilecek olan kayganlaştırıcı jelin lokal anestetik etkisi mevcuttur.

 

İşlem sonrası sıkıntılar ve dikkat edilmesi gerekenler.

 

İşlem sonrası idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir. Enfeksiyon gelişmese bile işlem sonrası birkaç gün idrar yaparken yanmanız olabilir. Bol su içip sık tuvalete giderek bu sıkıntıları atlatabilirsiniz. İşlem sonrasında idrar yaparken yanma, idrarda bulanıklaşma veya ateşlenme gibi bir durum gelişirse lütfen doktorunuza haber veriniz.  

 

 

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş

Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, 28 Temmuz 1980 Malatya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2004 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2005 - 2010 yılları arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaparak Üroloji uzmanı olmuştur.  2006 ve 2007 Yılları arasında Heildelberg Üniversitesi Almanya Heilbronn SLK Hastanesi "Laparoskopi ve Onkoloji Merkezi'nde" eğitim alan Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, Türkiye’de başta Laparoskopi alanında olmak üzere çalışmalarda bulunmuştur. Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, 2011 - 2012 Yılları arasında Gaziantep Islahiye Devlet Hastanesi'nde, 2015 yılında İstanbul Esencan Hastanesi'nde, 2016 yılında, İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde, Özel Esencan Hastanesi'nde görev almış ve ...

Etiketler
Ürodinami
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube