Kızlık zarı muayenesi jinekolojik muayene masasında yatan hastanın dış dudak (labium major) adı verilen kısımlarının yana çekilmesi sonucunda içerideki kızlık zarının gözlenmesine dayanan bir muayene tarzıdır.

Bu muayene tamamen ağrısızdır.Her muayenede olduğu gibi bu muayenede de rahat olmak hem sizi rahatlatır hemde doktorun işini kolaylaştırır.

Bekaret kontrolu sırasında kızlık zarına zarar verme olasılığı var mıdır?
Hayır. Bu muayene zara dokunmadan sadece gözleme dayalı olarak yapılır. Bu nedenle bu muayeneden dolayı zarda herhangi bir zedelenme olasılığı yoktur(yukardaki resim).

Jinekolojik muayene bekarete zarar verir mi?
Muayeneden önce bakire olduğunuzu mutlaka doktora söyleyiniz. Muayene amaçlı elle ve alet kullanarak yapılan işlemler bekaret konusunda büyük sıkıntılara yol açabilir ve zar yırtılabilir

Bakireyseniz ve vajinal akıntı veya başka herhangi bir sebepten ötürü jinekolojik muayene (alttan muayene) olmanız gerekiyorsa; bakire olduğunuzu jinekoloğunuza mutlaka önceden belirtiniz.

Elle muayene, spekulum muayenesi, transvaginal ultrason muayeneleri zarın yırtılmasına yol açabilir.

Kızlık zarı yırtıkları nasıl tarif edilir?

Zar muayenelerinde sonuç saat kadranına göre söylenir.Örneğin, saat 12 en üstteki klitoris bölgesini, saat 6 ise makad bölgesini yani kızlık zarının en alt kısmını ifade eder.

Kızlık zarının durumu her zaman kolaylıkla anlaşılabilir mi?

Tecrübeli bir jinekolog tarafından kızlık zarının durumunun anlaşılması çok kolaydır.

Ancak bazı hallerde yırtığın tam olup olmadığını (tabana tam olarak inip inmediğini) anlayabilmek zor olabilir. Tabana inmeyen çentikler ilişki sırasındaki zedelenmelere bağlı olabileceği gibi doğuştan da olabilmektedir. Bazen bu tür durumlarda ikinci bir jinakoloğun görüşlerine de başvurulabilir.

Bazen de “kolposkopi” denen bir cihaz yardımı ile kızlık zarındaki çentik bir büyüteçle büyütülerek daha ayrıntılı bir şekilde incelenebilir.

Kızlık zarı muayenesi bir kişi adetli iken de yapılabilir mi?

Adetli olmanın bu muayenenin yapılabilmesi ile bir alakası yoktur. Kişi adetli iken de kızlık zarı muayenesi ve değerlendirmesi acil durumlarda yapılabilmektedir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!