40 yaş sonrasında görülen yakını gözlüksüz okuyamamaya presbiyopi denir. Kişinin loş ışıkta gazete menü telefon yazılarını okumak için bunları kendinden uzaklaştırmaya başlaması yakın görme de bozulmanın ilk işaretleridir. Yakın görme bozukluğunun en yaygın tedavi şekli yakın gözlüğüdür.

Supracor yakın gözlükten kurtulmak için Excimer Laser cihazı ile yapılan bir LASİK prosedürüdür. Yakın gözlükten kurtulmak için kullanılan LASİK prosedürü yani supracorda amaç cep telefonu, gazete, restorant menüsü, dergi, fiyat etiketi gibi günlük hayatta karşılaştığımız yazıları gözlüksüz okumayı sağlamaktır.

Supracor ile LASİK tedavisi genellikle hastanın yakını görmeye daha yatkın (nondominant) göze yapılır.

SupracorTechnolas®firmasının geliştirdiği bir LASİK tedavi prosedürüdür. Bu prosedürü TechnolasLaser 217 P ile uygulamak mümkündür.

Kişiye yakın gözlükten kurtulmak için laser tedavisi planlanmadan önce tüm lasik hastalarına uygulanan rutin göz muayenesi ve uygunluk testleri yapılır. Lasik tedavisinde olduğu gibi hastada keratokonüs varsa veya kornası ince ise bu tedavi uygulanmaz. Supracor’un başarısı oldukça yüksektir. Buna rağmen hastaların bir kısmında uzak görme kalitesi bozulabilir ve geceleri ışığa karşı hassasiyet olabilir.

Supracor’da tedavi uygulama şekli tüm lasik tedavileri gibidir.İşlemden önce hastaya bone, galoş ve önlük giyidirilir, gözlerine uyuşturmak için anestezik damla damlatılır göz ve göz çevresi steril olacak şekilde silinir. Laser sırasında hastanın üzeri ve yüzü steril bir örtü ile örtülür sonra gözü açık tutmak için özel bir tel takılır ve hastaya lazer cihazının içinde hedef ışığına bakması söylenir ardından laser tedavisi yapılır.

Tedavi 2-4 dakika arasında sürer ve hasta ağrı hissetmez. Hasta laser tedavisi bittikten sonra hemen biomikroskopta kontrol edilir, koruyucu gözlük takılır ve damlarını nasıl kullanacağı anlatılır.Laserden sonra hastada birkaç saat süren ağrı, batma ve ışığa karşı hassasiyet olabilir.


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!