Sünnette termokoter / havya yöntemi mi, cerrahi sünnet mi?

Sünnette termokoter / havya yöntemi mi, cerrahi sünnet mi?

Halk arasında Lazerle sünnet denen yöntem, termokoter yöntemidir. Termokoter yöntemiyle cerrahi sünnetten arasında nasıl tercih yapmak gerektiği, sık sorulan sorulardandır.

Cerrahi sünnette, kesilmesi gereken deri ve mukoza işaretlenir ve yeterli miktarda deri ve mukoza çıkarılarak sünnet gerçekleştirilir. Kesiden sonra kanamalar durdurulur ve kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir.

Termokoter yönteminde sünnet derisi penis ucu üzerinden sıkıştırılarak bir defada kesi yapılıyor. Kanama olmaması nedeniyle son derece cazip görünmekle birlikte 2 potansiyel sakınca göze çarpıyor: 1. Penis üzerindeki sinirlere ısı hasarı yapabilme ihtimali. 2. Sünnetle kesilip çıkarılması gerekenden daha az mukoza kesilmesi.

Kalıcı ısı hasarının olmadığına yönelik literatür mevcut.

Mukoza fazla ya da geniş kaldığında, bol miktarda sinir uçlarının yer aldığı hassas mukozanın cinsellik sırasında daha yoğun uyarılması nedeniyle erken boşalma meydana gelebileceği düşünülür. Buna karşı çıkanlar, mukoza genişliğiyle erken boşalma arasında doğrudan ilişki kuran literatür olmadığını savunurlar. Halbuki cinsellik, pekçok faktörün ve hayat tecrübesinin bileşkesinden etkilenen, karmaşık bir konudur. Mukozası dar olup da aşırı heyecanlı olan ya da Nörolojik olarak farklı farklı yapıdaki insanları toplayıp, tek bir faktör üzerinden boşalma süresi üzerine spekülasyon yapmak doğru ve mantıklı değildir. 

Öte yandan, cerrahi sünnet sırasında eşlik eden bazı kozmetik problemler de giderilebilir, çok daha doğru ölçü alınabilir. Her penis termoterle sünnete uygun olmayabilir, kozmetik olarak tatmin edici sonuçlar alınamayabilir. Benim gözlediğim kadarıyla, kozmetik açıdan termokotere uygun olmayan vaka sayısı hiç de az değil; tam ya da kısmi penosksrotal web, kısmen ya da tam gömülü penis gibi anormallikler oldukça sık görülmekte.

İşlemin biraz daha uzun sürmesine ve belki biraz daha zahmetli olmasına rağmen şahsi tercihim cerrahi sünnetten yanadır.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. İlker Akyol Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Yazar toplam 8 makale yazdı.

Etiketler
Sünnette termokoter / havya yöntemi mi
Doç. Dr. İlker Akyol
Doç. Dr. İlker Akyol
İstanbul - Üroloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube