Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler, vücut organlarının en küçük birimi olan hücrelerin esas yapısını oluşturmaktadır. Proteinler yıpranan dokuların yenilenmesinde ve enerji sağlamada görev yapmaktadır. Egzersiz yaparken proteinlerin önemi büyük orandadır. Kasların yapısını proteinler oluşturur. Bu da sporcularda daha fazla protein almaları gerektiği fikrini doğrulayabilir. Ancak kasların % 70’ini su oluşturmakta, su dışındaki ağırlığın ise yalnızca yarısını proteinler oluşturmaktadır.

Günlük kas çalışmasındaki artışla birlikte protein gereksinimi de artar. Ancak, bu gereksinim günlük besin alımı içinde doğal olarak karşılanmış olur. Proteinler vücudun yapı taşları olmalarına rağmen, fazla protein daha fazla kas oluşumuna yol açmaz.

Kas büyümesi için diyete fazla protein tüketimine yönelim vardır. Ancak protein kaslarda otomatik olarak depolanmaz. Kas büyümesi; yeterli protein varlığında egzersize bir cevap olarak meydana gelir. Özellikle egzersize yeni başlayan kişilerin protein alımlarını 3-4 hafta artırması, kas fibrillerinin gelişimini arttıracağından dolayı önerilmektedir. Ancak sporcularda aşırı protein ve aminoasit kullanımının ekstra kas gelişimine neden olmadığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!