Smear testi..rahim ağzı kanserinde kesinlikle hayat kurtarıcı..
Smear testi..rahim ağzı kanserinde kesinlikle hayat kurtarıcı..

Smear Testi Rahim Ağzı Kanserinde Kesinlikle Hayat Kurtarıcı

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde son yıllarda rahim ağzı kanserinde meydana gelen ölümlerin ciddi anlamda azalmasındaki etken, düzenli pap smear testi taramalarıdır, rahim ağzı kanseri önceden tanısı konulabilen tek kanserdir, bu da smear testi sayesinde mümkün olabiliyor, bu açıdan çok basit, ucuz ve doğruluk oranı yüksek olan pap smear, hayat kurtarıcıdır.

Smear Nasıl alınır?

İlk olarak şunu belirtmek lazım, smear testi alma işlemi kesinlikle ağrısız bir işlemdir, özel bir fırça ile rahim ağzından bir sürüntü alınır sonra fırçaya takılan hücreler cama yayılır ve sprey ile fiske edilir, ya da sıvı bazlı smear olarak sürüntü alınmış fırçanın ucu çıkarılıp özel sıvı içeren kaba atıldıktan sonra kap kapatılıp patoloji laboratuarına gönderildikten sonra,mikroskopla hücreler patolog doktor tarafından incelenir ve sonuç rapor haline getirilir

Smear Kimlere yapılmalıdır?

Rahim ağzı kanserinin kesin sebebi HPV virüsünün olduğu saptanmıştır, smear testiyle kadında hpv veya başka etkene ait ileride rahim ağzı kanserine dönüşebilecek lezyon ve hücresel değişikliğin olup olmadığı anlaşılır ve varlığı durumunda uygun tedavi ile önüne geçilip kansere dönüşmesine engel olunur, onun için 18 yaşından büyük ve cinsel olarak aktif olan bütün bayanlar yıl da en az bir kere profilaktik jinekolojik muayeneden geçip smear testlerini aldırmaları gerekir. Smear sonuçları bozuk çıkan bayanların doktorun belirleyeceği daha sık aralıklarla test yaptırmaları gerekecektir.

Rahim ağzı (serviks) kanseri açısından riskli olanlar kimler?

1- HPV virüsünü taşıyan hastalar, bu virüsün 150 den fazla tipi var, bazı tipler kanser açısından yüksek riskli, bazıları düşük riskli, özellikle tip 16 ve 18 gibi tipleri taşıyan kadınlar dikkatli ve titiz davranmalılar.

2- çok partnerli ilişki yaşıyan kadınlar.

3- çok partnerli partnerle ilişki yaşayan kadınlar.

4- erken yaşta cinsel ilişkiye başlayan bayanlar (18 yaş öncesi)

5- gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalık geçiren kadınlar.

6- sigara içen kadınlar.

Smear sonucu nasıl değerlendirilir?

Çıkan smear sonucunda iltihap veya hafif bir hücresel değişiklik olursa, uygun bir antibiyotik tedavisinden 2-3 ay sonra kontrol smear alınır ve hasta ona göre takip edilir. Orta derece de bir hücresel değişiklik çıkarsa o zaman kolposkopi altında biyopsi dediğimiz rahim ağzından parça alma işlemine başvurulur ve çıkacak sonuca göre ya ilaç tedavisi ve smear takibi uygulanır yada cerrahi işlemlere başvurulur. Eğer smear sonucunda ağır hücresel değişiklik veya kanser çıkarsa o zaman hastalığın derecesine ve hastanın durumuna, yaşına, çocuk isteyip istememesine göre tedavisi yapılır, ağır durumlarda genelde cerrahiye başvurulur, mesela rahim ağzının(serviks) çıkarılması,yada rahimin tamamının çıkarılması (histerektomi).

Rahim ağzında premalign hücresel değişiklikler başladıktan hemen sonra kanser oluşmaz, hücresel değişiklikler genellikle başladıktan yıllar sonra kanser oluşur, dolayısıyla smear testini düzenli şekilde yaptıran her kadının hayatı kurtulur, çünkü yaptıracağı smear testlerden birinde o erken hücresel değişikliklerin tanısı konulup tedavisi yapılacak ve kanserin önüne geçilmiş olacak.

Sonuç olarak şunu tekrar söylemek gerekir, rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) öldürücüdür ve zamanında yapılan basit smear testleriyle kesinlikle önüne geçebilirsiniz.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!