Sinüzit ameliyatı nedir?

Sinüzit ameliyatı nedir?

Burun çevresinde bulunan ve her biri burun içerisine açılan boşluklara sinüs denir. Sinüslerin iltihaplanması durumuna da sinüzit adı verilir. Sinüzitlere genellikle ilaç ve benzeri tedavi yöntemleri uygulansa da ileri derecedeki rahatsızlıklar sinüzit ameliyatı ile tedavi edilir.

SİNÜZİT AMELİYATI NASIL YAPILIR?
Endoskopik yöntemlerle yani görüntülü muayene ve ameliyat şeklinde gerçekleştirilebilen sinüzit ameliyatı lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Endoskopik yöntemlerle yapılan sinüzit ameliyatı, bu sayede burnun diğer kısımlarına dokunmadan rahatlıkla tedavi fırsatı sunmaktadır. Böylelikle doktor dar ve karanlık alanda rahatlıkla çalışabilir ve hastanın ihtiyacı olan tedaviyi gerçekleştirebilir.

SİNÜZİT, AMELİYATTAN SONRA TEKRAR GERÇEKLEŞİR Mİ?
Sinüzit ameliyatından sonra hastanın şikayet ettiği durumun tekrarlanma olasılığı son derece düşüktür. Fakat sinüzitin alerjik nedenlerle de gerçekleşebilmesi, bu durum için özel bir dikkat gerektirir.

SİNÜZİT AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Sinüzit ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli durum temizliktir. Yapılacak pansuman ile sağlanacak steril durum, burnun ameliyat sonrasında iyileşebilmesi için büyük önem taşır. İlk zamanlarda doktor tarafından gerçekleştirilecek pansumanlar, zamanla doktorun da onay vermesi durumunda hasta tarafından da yapılabilir. Sinüzit ameliyatı sonrası bir diğer önemli faktör, belirli aralıklarla muayene işleminin gerçekleştirilmesidir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Orhan Alan Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yazar toplam 24 makale yazdı.

Etiketler
Sinüzit ameliyatı
Op. Dr. Orhan Alan
Op. Dr. Orhan Alan
İstanbul - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
x
Facebook Twitter Instagram Youtube